
Въпреки че присъствието на т.нар. троянски астероиди в близост до други планети в нашата Слънчева система като Венера, Марс, Юпитер и Нептун е известно от десетилетия, едва през 2010 г. е забелязан първият троянски астероид на Земята.
Според ново рецензирано изследване, публикувано в научното списание "Nature Communications", астрономите са открили наличието на троянски астероид, който се крие в орбитата на Земята.
Троянските астероиди водят или следват дадена планета, докато тя обикаля около Слънцето.
Какво ни очаква, ако ни удари гигантски астероид?
Според изследователите те се намират в точките Лагранде, или местата, където гравитацията на планетата и Слънцето се неутрализират взаимно.
Новооткритият астероид е едва вторият до момента, който е забелязан от учените, като първият - TK - е открит през 2010 г. Новият небесен обект е кръстен 2020 XL5.
Сведения за съществуването на новия астероид бяха открити от телескопа Pan-STARRS в Хавай през декември 2020 г.
Екип от учени, ръководен от д-р Тони Сантана-Рос от Университета в Барселона, изследва космическия обект между февруари и март миналата година.
В хода на проучването си екипът анализира и архиви от изследвания на небето в периода между 2012 и 2019 г., като освен това изследва обекта през 2021 г. от три различни наземни обсерватории.
Именно тогава екипът успява да установи окончателно наличието на троянски астероид.
"Няма никакво съмнение, че това е нашият обект и че той не може да бъде просто някакво размазано нещо", каза д-р Сантана-Рос, като също така заяви, че анализът на сканирането на небето и свързаните данни от последните 10 години показва, че троянският астероид следва определен орбитален път.
Учените заявиха, че един ден хората може да успеят да посетят астероида, да заселят "човешки бази или да инсталират научна апаратура".
Мъск: Човечеството е изправено пред измиране, ако не направи живота си многопланетен
Астероидът ще остане в сегашната си орбита поне 4000 години, твърдят учените.
Цветовите индекси от наблюдателните снимки показват, че астероидът попада в таксономията на С-комплекса, което означава, че е съставен предимно от въглерод.
Предполага се, че новият астероид може да е възникнал в астероидния пояс, разположен между орбитите на Марс и Юпитер, и да е навлязъл в орбитата на Земята поради гравитационното привличане на Юпитер.
Изследователите твърдят, че изучаването на троянските астероиди може да предостави "ключови данни" за еволюцията на Слънчевата система и така да даде значителна информация за нейния произход.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук