Учените смятат, че има шанс човечеството да преживее катаклизмите, причинени от сблъсъка на голям астероид или комета, и евентуално да се предотврати това изобщо.
Въпреки че има сатиричен характер, неотдавнашният хит на Netflix "Не поглеждай нагоре" е реалистичен в един аспект - описва реалната опасност от сблъсък на гигантски космически обект като астероид или комета със Земята. Естествено, правителствата в реалния свят може да не са толкова нефункционални в решаването на проблема, колкото тези, показани във филма, но все пак няма гаранции, че ще могат да се справят с наистина голяма комета, насочена към Земята.
Потенциално опасен астероид прелетя край Земята (видео)
И така, какво ще се случи, ако тя удари планетата?
Резултатът от подобен сблъсък зависи главно от размера на космическия обект. Всичко, което е по-малко от 0,4 км, не би трябвало да ни създаде големи проблеми. Показаният във филма на Netflix е с ширина 10 километра и е подобен на астероида, който е ударил Земята преди повече от 66 милиона години и вероятно е унищожил динозаврите.
Оценките на въздействието му варират между 21 и 921 милиарда еквивалента на ядрената бомба, хвърлена върху Хирошима, или около 100 милиона "Цар бомби" - руска водородна бомба, най-мощната ядрена бомба, взривявана някога. Ако друг подобен астероид се удари в Земята, той ще предизвика горски пожари, огромни ударни вълни и огромни цунамита, ако се приземи във водата или наблизо.
Пепелта, създадена от пожарите и повдигната от удара, ще предизвика глобални киселинни дъждове. Но вероятно най-важното е, че пепелта и димът ще започнат да блокират пробива на Слънцето в небето, което означава, че човечеството ще се изправи пред няколко години безкрайна зима, както обяснява професорът по физика и астрономия в колежа "Белоит" Брит Шарингхаузен в интервю за "Inverse".
Излязла от контрол ракета на SpaceX е на път да се сблъска с Луната
"Цялата пепел от пожарите и всички дребнозърнести отломки от удара ще се задържат в атмосферата дълго време и ще се получи така наречената ударна зима. Тя ще блокира слънчевата светлина, а цялата тази пепел, която пада в океана, подкиселява горните слоеве".
Макар че ударът ще бъде силен, той вероятно няма да убие целия живот на планетата - в крайна сметка няколко вида, включително птици, са оцелели при последния му удар преди 66 милиона години. Но безкрайната зима със сигурност ще създаде продоволствени проблеми за оцелелите, тъй като култури няма да могат да растат никъде другаде освен в специално създадените биодомове и оранжерии. След като пепелта се разсее и зимата свърши, земеделието ще може да се развива както преди удара, ако земеделските семена оцелеят.
Как можем да оцелеем или да предотвратим това?
Като начало би помогнало да се намираме колкото се може по-далеч от очакваното място на удара, тъй като никой бункер няма да ни помогне да оцелеем при взрив от космически обект с ширина 10 км. И все пак снабдяването на бункер с храна би било от полза, ако можете да я разпределите внимателно.
Китай прави система от телескопи, с които ще следи космическия боклук в околоземна орбита
Друг въпрос е да се предотврати подобно събитие на ниво изчезване. В момента единствената защита, с която разполагаме, са системите за наблюдение, които проследяват голяма част от потенциалните космически заплахи за Земята. Системата обаче не е идеална и наскоро пропусна голяма комета, която премина покрай Земята на разстояние, по-малко от това между нашата планета и Луната.
Понастоящем НАСА работи по тест за двойно пренасочване на астероиди (DART) - прототип на технология за промяна на курса на опасни астероиди и комети чрез удрянето им със специални космически апарати. Очаква се един такъв тест да се проведе през септември.
Филмът на Netflix накара и група изследователи от Калифорнийския университет да напишат научна статия, наречена "Не забравяйте да погледнете нагоре", в която анализират как правителствата по света могат да предотвратят заплахата, показана във филма. Според тях Земята вече разполага с достатъчно технологии, за да изпрати няколко ядрени бомби към космическия обект, за да го разбие на множество по-малки. Те ще изгорят най-вече в атмосферата, без да навредят на планетата.
И все пак този метод изисква кометата или астероидът да бъдат забелязани не по-късно от шест месеца преди сблъсъка. Всичко по-малко от това и Земята няма да има достатъчно време да изпрати ядрените устройства и безопасно да го раздроби в космоса.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук