Кандидати за председател на Върховния административен съд няма. Така откритата от Висшия съдебен съвет преди месец процедура за избор на шеф на съда остана без желаещи да заемат поста.
В четвъртък беше последното заседание на Пленума на ВСС, на което можеше да се внесат предложения, но такива така и не се появиха. По-рано на две заседания Пленумът на ВАС не излъчи кандидат за шеф на ВАС. Съдийската колегия и министърът на правосъдието също не внесоха номинация.
Така се оказа, че на председателския пост ще остане настоящия шеф на съда Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември. Макар и с изтекъл мандат обаче той ще продължи да ръководи ВАС като изпълняващ функциите председател по решение на Съдийската колегия на съдебния кадрови орган.
Президентът: Заобикалят се принципите на мандатността
Президентът Румен Радев видя в това заобикаляне на мандатността, независимостта и правомощията му.
„Чрез назначаването на временно изпълняващи се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ. Нещо повече – по този начин се заобикалят принципите на мандатността и дори се отменят гаранции за независимост на някои органи, заобикалят се и моите правомощия – на държавния глава“, коментари държавният глава по повод решението на Съдийската колегия да назначи Георги Чолаков за и.ф. председател ВАС.
Снимка: Георги Чолаков / БТА
Той припомни и случаите с и.ф. главния прокурор, както и с временно управляващия посолството на България в Украйна. Държавният глава каза още, че ще разгледа всички необходими обстоятелства по повод възможността да сезира Конституционния съд с питане за допустимостта тримата големи - главният прокурор и шефовете на ВАС и ВКС, да стават на постовете си и след изтичането на мандатите им.
Той обясни и че ще се обърне към конституционните съдии за “ремонта” в основния закон, който промени правилата за сформиране на служебен кабинет по “домова книга”.
„Дори бащите на промените в Конституцията се отрекоха от своята рожба. Така че този казус неминуемо ще бъде разгледан. Всички виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност“, заяви държавният глава.
Спекулации и обвинения
През август Христо Иванов - тогава председател в оставка на ДБ намекна в телевизионния ефир, че Чолаков е човек на съпредседателя на ДПС, а вече и лидер на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски, който бил притеснен за своята кариера след изтичане на мандата му на шефския пост във ВАС. По-късно в позицията, разпространена до медиите, Чолаков определи твърденията на Христо Иванов като “манипулативни внушения”.
Спекулации около влиянието на Пеевски върху ВАС се появиха и покрай решението на съда, с което през септември беше отменен отказът на Централната избирателна комисия (ЦИК) да регистрира коалицията “Движение за права и свободи - Ново начало” за участие в парламентарните избори и така на практика легитимира възможността ДПС на Делян Пеевски да се яви на предсрочния вот, а почетният председател на Движението Ахмед Доган да няма право да използва ДПС в името на коалицията, с която се регистрира за изборите.
Още по темата
- Членовете на ВСС получили три пъти по-високи бонуси през 2024 г. - над 1,2 млн. лв
- Адв. Ина Лулчева: Докато членове на ВСС се чувстват притискани от политическите сили, няма да имаме независими
- ИТН свиква Национална конференция, за да си избере нов председател
- Поискаха оставката на председателя на ОбС-Белово