Август ни поднася най-доброто от лятото - слънце и горещо време.

Това си е напълно в реда на нещата, защото август е вторият най-топъл летен месец след юли и през годините често пъти сме измервали температури близки и дори надхвърлящи 40 градуса.

Тази година топлата вълна продължава вече 7 дни, а според средносрочните модели тя ще продължи още, поне до началото на следващата седмица.

В исторически план през 2008 година сме имали поредица от 13 дни с температури в София над 31 градуса, като почти всяка година подобни серии се случват - 10, 9, 8 дни в различните години с температури над 31 градуса. 

Все пак е важно да отбележим, че макар да е горещо времето, усещането за топлина през август е друго, по-леко заради по-късия ден и по-дългата нощ. Да, става горещо, но после разхлаждането идва и по-бързо.

Средносрочните модели показват, че до понеделник, включително, температурите у нас ще са от 32 до 37, дори 39 градуса, в различните дни с два три градуса нагоре-надолу. 

Утрешният ден се очертава като особено горещ, когато можем да измерим и най-високи стойности следобед. 

В четвъртък се очаква временно лабилизиране на атмосферата, което означава че на места ще се развие купесто-дъждовна облачност и ще видим превалявания с гръмотевици. Колко активни ще са тези процеси ще разберем от краткосрочните прогнози на НИМХ в сряда. Над планинските райони на Западна и Централна България в четвъртък ще има условия за летни бури.

След това до вторник времето ще бъде сравнително спокойно, следобед горещо, възможността за валежи ще е малка и то главно над планините. 

Жегите продължават, топло се очертава да бъде до края на месеца

Прогностична карта на временното разхлаждане следващия вторник - 29 август. ClimateReanalayzer

В периода вторник - сряда от северозапад над страната ще нахлуе по-хладен въздух от районите на Централна Европа и ще се създадат условия за гръмотевични бури, интензивни на места, проливни валежи и дори градушки. 

Ще обърнем внимание на този период на заседанието на Синоптичната комисия в петък. Температурите ще се понижат с над 10 градуса, особено в западните райони на страната. 

Това захлаждане се очертава да не е дълготрайно - около 36 часа, след което до края на месеца температурите отново ще се повишават. 

По-серизно временно захлаждане вероятно ще видим в първите дни на септември.

В Европа е горещо, топлинен купол праща от Африка към южните части на континента много сухи и горещи въздушни маси и температурите са много високи. Особена в Южна Испания, Португалия, Южна Италия, Гърция, Балканите.

Това ще се промени в края на седмицата, когато атмосфената циркулация ще се промени - атлантически циклон ще премине през северните части на континента, а в неговия тил, над Централна Европа, ще постъпят по-хладни и влажни въздушни маси - ще има гръмотевчни бури, градушки, на места проливно ще вали. Това влошаване на времето ще се приближи до нас, както вече казахме, около вторник - сряда другата седмица.

Вече имаме първите сезонни прогнози за предстоящата зима. Най-общо казано - очаква се да бъде мека, с повече валежи в района на Балканите. Това, преведено на нормален език, означава повече сняг в планините, евентуално и по-меки температури в равнинните части. Но това не изключва сняг в равнините и времнно сериозно зимно влошаване, всичко ще зависи от това дали ще има условия за нахлуване на по-студени въздушни маса от североизток и достатъчно средиземноморски циклони. Предстои да разберем.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм