Публикуването на тези забележителни есета на български език е резултат от дългогодишното сътрудничество на инициатора на проекта д-р Светлозар Василев с „Мелани Клайн Тръст“. Научната редакция е дело на д-р Светлозар Василев.

„Завист и благодарност” и други трудове 1946-1963“ (превод: Милена Статева, 488 стр., цена: 42 лв.) ще бъде полезна както за професионалистите в областта на психотерапията, психологията и педагогиката, така и за по-широката публика - и особено за родителите, които се интересуват от вътрешния свят на децата. Това издание е замислено като допълнение към сборника „Съвременна клайнианска психоанализа", който представя приносите на водещи специалисти от Европа и Великобритания в тази област.

Началните думи на най-влиятелното есе на Мелани Клайн успяват да предадат най-важното ѝ послание – омразата и любовта са в постоянен конфликт от началото на живота, а завистта е най-разрушителната проява на нагона към смъртта, която подкопава връзката с майката по начин, който може да повлияе всички последващи отношения. Именно заради значимостта на тези идеи „Завист и благодарност“ е избрано за заглавие на най-важния том от събраните съчинения на Клайн. Той се състои от статии, публикувани през последните 17 години от нейния живот. По думите на д-р Майкъл Фелдман, аналитик към Британското психоаналитично общество и Института по психоанализа в Лондон, книгата запознава читателя с дълбоко хуманните приноси на Клайн към психоаналитичната практика и ще бъде особено ценна за клиницистите, които работят с пациенти със сериозна патология, тъй като осветлява вътрешния свят и сложните им отношения с хората.

Според д-р Айлин Макгинли, обучаващ и супервизиращ аналитик към Британското психоаналитично общество, „редакторът, преводачът и издателството, които стоят зад публикуването на сборника, заслужават специална похвала за усилието тази важна книга  да достигне до широката българска аудитория.“

Мелани Клайн (1882–1960) е сред най-важните фигури в психоанализата. Нейните идеи са от огромно значение за съвременната теория и практика, а клиничните ѝ приноси продължават да се изучават във всяка обучителна програма в света. Именно на Клайн дължим описанието на най-ранните фази на емоционалния живот и откритието, че първите отношения с майката са от ключово значение за психичното здраве на индивида през целия му живот. Сборникът „Завист и благодарност“ съдържа най-значимите ѝ изследвания върху вътрешния свят в норма и патология и ще е от значителна полза за широк кръг читатели - родители, лекари, психолози, психотерапевти, както и за всеки любопитен към света на несъзнаваното.