Според нарастващ брой анализатори, 1 евро ще се равнява на един долар в рамките на следващите шест месеца. Това не се е случвало от въвеждането на единната европейска валута през 1999 г.

Хърватия гласува въвеждане на еврото от 2023 г.

Малко след въвеждането му еврото падна под стойността на долара. Ход, който беше обърнат през 2002 г. след бързото разрастване на международното му приемане. Оттогава единната европейска валута винаги е струвала повече от долара. Сега обаче това се променя.



Анализатори от Amundi и HSBC прогнозират паритет между двете валути до края на тази година. И хедж фондовете дори залагат на това: през последния месец 7 милиарда долара бяха инвестирани в опциите за паритет.

Коалицията обсъжда антикризисен пакет за 2 млрд. лв.

ЗАЩО ТОВА Е ТАКА?

Причините трябва да се търсят както в слабостта на еврото, така и в силата на долара, твърди Bloomberg. Федералният резерв на САЩ, който продължава да повишава лихвените проценти повече от своите европейски колеги, помага за укрепването на долара, който все още се смята за по-сигурно убежище от другите валути по време на криза. Това е завръщането на „Цар Долар“ –  монарх, който е бил несправедливо погребван толкова много пъти в миналото. Докато по-рисковите пазари на акции страдат, доларът се смята за надежден.

Защо до шест месеца 1 евро „неизбежно“ ще струва 1 доларКурс на еврото спрямо долара, източник: ecb.europa.eu

От своя страна Европейската централна банка (ЕЦБ) все още се колебае. В тази връзка речта на Кристин Лагард (председателят на ЕЦБ) в протокола от заседанието на ЕЦБ, насрочено за този четвъртък, ще бъде очаквано с голям интерес. Централната банка е изправена пред още по-голяма дилема от Фед. Всъщност МВФ допълнително понижи перспективите си за растеж през 2022 г. до 2,8% в еврозоната. Изправена пред заплахата от рецесия, паричната институция ще бъде още по-предпазлива, въпреки вътрешния натиск да действа.

Василев: Трябва да влезем в еврозоната, за да можем да влияем на решенията на ЕЦБ

ДЪЛГ

Както Винсент Мортие, анализатор в Amundi, ни напомни миналата седмица във Financial Times, поддържането на инфлацията около 2% (т.е. на сравнително ниски нива) не е приоритет на ЕЦБ. Всъщност това е едва третата му по важност задача, след поддържане на растежа и опазване на целостта на еврозоната (т.е. ограничаване на разликите в разходите по заеми между различните държави-членки). Повишаването на лихвените проценти за борба с инфлацията може да причини значителни икономически щети на свръхзадлъжнели държави като Италия и Гърция.

ЕК прогнозира по-нисък икономически ръст и по-висока инфлация за 2022 г.

По-късно тази година се очаква увеличение на лихвените проценти с 25 базисни пункта, вероятно още през лятото. Междувременно облигациите все още се избягват. Но валутният пазар може да започва да забелязва рисковете, свързани с дълга на еврозоната, според стратезите на HSBC. Спредът между италианските и германските лихвени проценти - считан за мярка за риск - се покачи над 200 базисни пункта този месец за първи път от първите дни на пандемията, пише Bloomberg.

Финансист по Дарик: Част от мерките срещу инфлацията всъщност я помпат

Миналата седмица еврото струваше 1,03 долара, което е най-ниското му ниво от пет години насам. Ако войната в Украйна продължи, с всички рискове за доставките на петрол и газ, паритетът между долара и еврото става все по-вероятен до края на годината.

„Трудно ни е да видим проблясък на надежда за единната европейска валута на този етап“, пишат стратезите на HSBC и посочват, че загубата на растеж съчетано с висока инфлация е „неприятен коктейл за всяка валута.“

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм