Община Монтана продължава премахването на автомобили паркирани на непозволени за това обществени и дори на тревни  площи, съобщи кметът Златко Живков.

Кампанията върни успоредно с профилактиката зелената система от изсъхнали клони и дървета.

През последните две седмици усилено е работено в зелената зона, която е естествена еко преграда между комплекс „Пъстрина“ и второкласния път за София през Петрохан.

Премахнати са сухи дървета и автомобили, кемпери, автовози.  Отрязани са опасни високи брези и други дървесни видове  около пл. „Жеравица“, в парк „Огоста“ и в парк „Свети Дух“. Освободено е общественото пространство около сградата на фирма „Монолит“ до Слънчевата градина. Пространството е било пълно с непозволено паркирани автомобили, складирани различни ненужни вещи и отпадъци.

Предстои разчистване на зелените площи по протежение на бул. „Христо Ботев“, „Трети март“, „Хаджи Димитър“ и „Патриарх Евтимий“

„Монтана никога не е била с по-добре подържани паркове и градини, заяви Живков. Това е непрекъсната работа като се има пред вид, че говорим за 600 декара зелени площи в 6 парка. Извършено е пълно обновяване на  поливните системи и са изградени допълнителни там, където е необходимо.“

Малко по-късно кметът на Монтана представи новопоставения барелеф на „Алеко Константинов“ в зелените площи на площада, който носи неговото име.  

Това се случва близо 100 години след като площада е кръстен на големия български писател. По времето на комунистическия режим името е било променено съгласно конюнктурата и първият градски площад се е казвал  Йосиф Сталин. След промените през 90-те години първоначалното име е възстановено.

Барелефът на Алеко Константинов, монтиран върху каменна плоча с размери 80 на 60 е изработен от скулптора Теодоси Антонов.