На 4 юни се навършват 35 години от потушаването на протестите на площад Тянанмън в Пекин. По този повод мерките за сигурност са засилени. В Хонконг също има засилена полицейско присъствие, тъй като активистите в Тайван се подготвят да отбележат датата с бдения.

На 4 юни 1989 г. китайски танкове навлизат на площада преди разсъмване, за да сложат край на продължилите седмици наред продемократични демонстрации на студенти и работници. Телевизионните кадри на самотен китаец с бяла риза, застанал пред колоната от танкове, се разпространиха по целия свят и станаха емблематичен образ на демонстрациите.

Десетилетия след военните репресии правозащитниците твърдят, че първоначалните цели на демонстрантите, включително свободна преса и свобода на словото, остават далечни, а 4 юни все още е тема табу в комунистическата държава. Управляващата партия никога не е съобщавала броя на загиналите, въпреки че според правозащитни групи и свидетели броят им може да достигне хиляди.

Президентът на Тайван Лай Чинг-те заяви в изявление във вторник, че „споменът за 4 юни няма да изчезне в потока на историята“. Лай, който миналия месец встъпи в длъжност като лидер на острова, който Китай смята за свой, добави, че Тайван „ще отговори на авторитаризма със свобода“.

Тайван е единствената част от китайскоезичния свят, където 4 юни може да бъде отбелязан открито, като в столицата Тайпе е планирано възпоменателно събитие. Други са планирани в страни като Великобритания, Канада и Съединените щати.

В Пекин на официалния уебсайт на кулата „Тянанмън“, от която се вижда площадът, по-рано беше публикувано съобщение, че на 4 юни тя ще бъде затворена за целия ден.