С тържествен ритуал и водосвет  беше дадено началото на жътвата на пшеницата в област Монтана. Вчера първите ръкойки паднаха в землището на бойчиновското село Мадан.

Събитието е организирано от Съюза на зърнопроизводителите в Монтана, а домакин бе  фирма „Пивел“.

Ритуалът по „зажънване“ пресъздадоха самодейци от читалищата в Горно и Долно Озирово, а тежките машини ще влязат на полето в началото на идната седмица, след като изсъхне полето от последните дъждове.
Сред  гостите  бяха областният управител на Монтана Иван Каменов и заместничката му Зорница Михайлова, Тихомир Антонов от Община Монтана и д-р Виолета Гергова от областната дирекция по земеделие.


Първите прожънки на ечемика показват от 500 до 700 кг от декар. Най-високи са добивите в Златията, а по-ниски в останалите части на областта. Миналата година жътвата на ечемик приключи при среден добив от 560 кг от декар. Тази година има за прибиране ечемик на 52 000 декара. Земеделските производители влизат ударно да жънат и пшеницата, която е хвърлена на площ от 519 000 декара, което е с над 100 000 декара повече от година по-рано.  

С пълна сила върви жътвата на ечемика, площите са 52 000 декара, което е с 37 000 декара по-малко отминалата година. В Златията добивът е 700 килограма от декар.

По-добри добиви от пшеница и ечемик очакват земеделците от Монтанско в сравнение с миналата година, ако правилно са спазени агротехническите изисквания.

Насажденията от пшеница са 519 000 декара. Миналата година житото е дало средно по 540 кг от декар, сега земеделците чакат по-високи добиви.