За първи път в България бе изпълнено православно църковно песнопение за прослава на българските воини, участвали  в победната битка за Одрин, довела до края на Балканската война. 110 години след съчиняването му, то бе представено в изпълнение на тенора  Камен Курдов по време на научна конференция, посветена на приноса на тракийската култура във формирането на европейската цивилизация, която се проведе в Културен Център „Тракарт“ в Пловдив. Откривателят на преписката, д-р Петър Граматиков, прочете текста на песнопението в оригинал и представи преводът му на съвременен български език.

Оставихме България да превземе Одрин,
за да се сбъдне предреченото от промисъла Божий,
че ще се върнат исмалските пълчища в Азия,
където и преди си бяха.

Радвай се, Македонийо, прекрасно дево,
че като слънце на вечното блаженство,
възсияе над теб свободата.
Радвай се и ти, Българийо!

Автор на музикалната адаптация на текста е Таня Доганова-Христова - създател, дългогодишен диригент и ръководител на Камерен ансамбъл „Йоан Кукузел”, а в пресъздаването на произведението участва и екипът на д-р Георги Иванов - Жорж Трак от  КЦ "Тракарт".

Преписката за  саможертвата на българските воини в името на „Майка България“ и нейната “прекрасна Дева – Македония”, е открита в библиотечния фонд на Пловдивската духовна семинария “Св. Св. Кирил и Методий”. Предполага се, че старата църковна книга е била пренесена от библиотеката на Цариградската семинария, чиито приемник е Пловдивската. Тя е била написана на гърба на корицата на “Служебник на славянски в превод на български език” с молив и представлява посвещение-възпоменание с текст “на победоносната българска армия, която превзе Одрин през 1912”, с датировка 11 октомврий 1912.

Научната конференция се проведе през изминалия уикенд в рамките на Фестивала „Дни на Тракийската Култура“, с участието на известни наши учени и изследователи. По време на форума те представиха интересни факти, свързани с учението на Орфей, голямото значение на тракийските династии в историята на Балканите, влиянието на тракийската култура върху всички древни цивилизации и приносът ѝ във формирането на европейската цивилизация.

Събитието е част от проект "Пловдив-Европейската столица на културата 2019" по Програма "Наследство 2023".