Най-големият айсберг в света се раздвижи, след като повече от 30 години беше залепен за океанското дъно, съобщи Би Би Си.

Айсбергът A23a се отделя от антарктическото крайбрежие през 1986 г. и се превръща в леден остров в морето Уедъл.

Площта му е почти 4 000 кв. км, което го прави над два пъти по-голям от площта на Лондон. Плочата е с дебелина около 400 м. За сравнение - най-високият небостъргач в Европа - лондонският Шард (Shard), е с височина 310 м. 

Защо след почти 40 години A23a е в движение сега?

"Попитах няколко колеги за това, чудейки се дали има някаква възможна промяна в температурата на водата в шелфа, която би могла да го провокира, но консенсусът е, че просто е дошъл моментът", казва д-р Андрю Флеминг, експерт по дистанционно наблюдение от Британската антарктическа служба.

"Тя е била заземена от 1986 г., но в крайна сметка е щяла да намалее (по размер) достатъчно, за да загуби сцепление и да започне да се движи. Забелязах първото движение още през 2020 г."

През последните месеци A23a е набрал скорост, задвижван от ветровете и теченията, и сега преминава северния край на Антарктическия полуостров.

Подобно на повечето айсберги от сектора на Уедъл, А23а почти сигурно ще бъде изхвърлен в Антарктическото циркумполярно течение, което ще го насочи към Южния Атлантик по път, станал известен като "айсберговата алея".

Снимка "Х": A23a

Това е същото движение на водата - и съпътстващите го западни ветрове - което известният изследовател сър Ърнест Шакълтън използва през 1916 г., за да избяга от Антарктида след загубата на кораба си "Ендюранс" в смазващия морски лед.

Шакълтън насочва спасителната си лодка към Южна Джорджия и именно на този остров често можете да видите големите табуларни берги, които се намират в открито море. Киловете на блоковете означават, че те са склонни да се притискат към плиткия континентален шелф на Британската отвъдморска територия.

В крайна сметка всички, колкото и да са големи, са обречени да се разтопят и да изсъхнат.

Учените ще следят отблизо напредъка на A23a.

Ако се приземи в Южна Джорджия, това може да доведе до проблеми за милионите тюлени, пингвини и други морски птици, които се размножават на острова. Голямата маса на A23a би могла да наруши нормалните маршрути на животните за търсене на храна и да им попречи да изхранват правилно малките си.

Но би било погрешно да смятаме, че айсбергите са само опасни обекти - "Титаник" и други подобни. Все повече се осъзнава значението им за околната среда като цяло.

При топенето на големите ангъчи се отделя минерален прах, който се е съдържал в леда им, когато са били част от ледниците, които са драскали по скалната основа на Антарктида. Този прах е източник на хранителни вещества за организмите, които са в основата на океанските хранителни вериги.

"В много отношения тези айсберги са животворни; те са отправна точка за много биологични дейности", казва д-р Катрин Уокър от Океанографския институт в Уудс Хоул, която е родена през същата година като А23а. "Отъждествявам се с него; той винаги е бил там за мен."

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм