За първи път на врачанска сцена на 3-ти ноември /петък/, ще чуем интересните и много обичани по света шедьоври „Панталоне и Коломбина“- балет-пантомима  от В.А. Моцарт и  „Театралният директор“- опера- зингшпил от В. А. Моцарт, под съпровода на Симфониета-Враца, със солистите на „Малък Оперен Театър“ и „София Мим театър“.

Под диригентската палка на Никола Петров, хореографията на Катя Богданова, Иван Недялков и режисурата на Петко Бонев, ще се насладим на изпълненията на солистите:

В „ПАНТАЛОНЕ И КОЛОМБИНА“: Дарио Йовчески, Георги Банчев, Мартин Виденов, Лора Николаева.

В „ТЕАТРАЛНИЯТ ДИРЕКТОР“: Филип Иванов, Божидар Връбчарски, Михаела Генова, Даниел  Атанасов, Мария Пружинска, Мария Лунин, Божидар Кожухаров, със специалното участие на : Зорница Дамянова, Димитрина Кечеджиева, Димитър Зашев.

Тази музика е пряко свързана с личния опит на В. А. Моцарт по време на публичното представяне на все още модерния тогава жанр – пантомимични балети по образците на италианската Commedia dell'arte.

В писмо до баща си, Моцарт описва че самият той е играл Арлекин в това произведение, неговата снаха –Коломбина и неговия зет е Пиеро. Така че това е много лична музика, която Моцарт е написал за себе си и семейството си, което е много ценно. Композиторът измисля и сценарий, от който са запазени малки фрагменти над първата цигулкова партия, за съжаление останалите части са загубени КV 446 416d.

През 1783 г. Моцарт композира тридесет минутната пантомима „Pantalon und Columbine“ (наричана още „Арлекиниад“, „Маскарад“ или Музика за пантомима) за един от виенските балове с маски. Музиката е била замислена за струнни инструменти като е оцеляла само част от първа цигулка, съхранявана от Градската библиотека на Берлин, по която творбата е реконструирана.

„Театралният директор“ е едноактна комична опера тип зингшпил, по либрето на Готлиб Стефание. Моцарт пише операта на музикално състезание на 7 февруари 1786 г., проведено в двореца Шьонбрун във Виена, под патронажа на императора на Свещената Римска империя и Ерцхерцог на Австрия – Йозеф II. Може да се открие прилика в характера на увертюрата с тази на операта „Сватбата на Фигаро“, която е писана по същото време и представена на 1 май 1786 г. Има само 4 музикални номера в партитурата (с продължителност около 30 минути, включително увертюрата), заобиколени от множество говорни диалози. В днешно време текстът често изцяло се пренаписва, за да е актуален със съвременните теми.

Чуйте повече за концерта и творбите тази вечер от режисьора Петко Бонев и диригент Никола Петров - в прикачения звуков файл:

Още информация на творчеството на В.А.Моцарт е публикувана в каталога на Симфониета-Враца за Есенния полусезон ’23, който се продава в Билетен център „Гъбката“ до хотел „Хемус“.

 За билети и информация, телефони -. 0896718303, 0899827060.