"Френското предложение за решаване на спора с България е неприемливо за македонската опозиция", заяви в интервю за V4NA заместник-председателят на ВМРО-ДПМНЕ Александър Николоски.
Пендаровски за евентуален референдум: Отговорът ще бъде „да“ за ЕС
"Прилагането му ще застраши националната идентичност на македонския народ", смята той. Според него, би било по-добре ЕС просто да признае, че има проблем с интегрирането, вместо да продължава с досегашната си двойствена политика.
Османи: Различните исторически интерпретации не трябва да са причина за език на омразата
"Предложението на Франция е изключително вредно за Македония, защото застрашава пряко идентичността, историята, културата, националните герои и националната гордост на този балкански народ", подчерта Николоски.
Според него въпросното предложение в действителност е „провеждане на империалискическата външна политика на България”.
Груевски: София иска да създаде от РС Македония втора българска държава
„Тези амбиции от страна на София траят вече 150 години, откакто през XIX век основаха своята независима държава”, каза още опозиционният политик.
„Просто не мога да повярвам, че Македония изпадна в такава ситуация. Правителството е виновно, че позволи такова предложение дори да бъде на масата. За наше най-голямо съжаление кабинетът го прие, което създаде условия, които са пагубни за страната”, каза той в интервюто.
Николоски подчерта, че ВМРО-ДПМНЕ подкрепя членството на Македония в ЕС, но фактът, че Скопие трябваше да чака 17 години, за да започне преговорите за присъединяване, ясно показва отношението на Брюксел към целия регион. Според него, най-добрият пример за това отношение е начинът, по който ЕС се държи с Македония.
„Да си част от ЕС означава икономически придобивки и развитие, но в същото време е важно да запазим нашата идентичност и онова, което ни прави различни от другите народи. Македонците трябва да останат македонци и в ЕС”, заяви той.
Бучковски: Сегашният парламент ще промени Конституцията на РС Македония
По отношение на изискването за промяна на конституцията и вписването в нея на българите като държавотворен народ, Николоски беше категоричен, че партията му не подкрепя това предложение. Той припомни, че без ВМРО-ДПМНЕ такова решение не може да мине в парламента, тъй като за него е необходимо да гласуват две трети от депутатите.
По предложение на опозиционната партия след края на лятната парламентарна ваканция ще започне подготовката за референдум по въпроса дали се приема френското предложение. Ако обществото го отхвърли напълно, тогава ЕС ще трябва да изработи друго.
Според него протестите, съпътствали парламентарната сесия, на която бе гласувано предложението, са показали ясно позицията на гражданите по този въпрос. Подкрепата за правителството е намаляла значително и то вече не е легитимно. В тази връзка Николоски настоя за провеждане на предсрочни избори, за да изразят гражданите отношението си към работата на политиците.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Брюксел настоява: Скопие да впише българите в конституцията, за да започне преговори
- Мицкоски чакал България да одобри присъединяването на РСМ към ЕС, за да променят Конституцията си
- Орбан призова за намиране на решение на спора между България и Северна Македония
- Журналистът от Скопие Атанас Величков: България е „дежурният виновник“