
Министерствата на земеделието и на околната среда, заедно с учени и неправителствени организации обединяват усилия за подобряване на състоянието на горските пояси у нас. Най-много от тези защитни съоръжения се намират в Североизточна България на площ от 290 000 дка, осигурявайки влага за земеделските култури и с 10% повече добиви, пазейки от ерозия и вятър. Оказва се, че засадените през 1951 г. пояси имат вече проблеми. Някои от дърветата в тях – главно ясени, не издържат на засушаването, нападнати са и от вредители. Решението е да се засаждат по-подходящи видове.
На среща в Добрич се събраха представители на министерствата, специалисти от сектора, учени, за да се обсъдят действията занапред. Тя е организирана от бившия депутат Албена Симеонова като представител на „Зелено движение“. Според нея най-важното е не само да се възстановят поясите, но и да има ресурс да се поддържат, като се оборудват горските стопанства с техника и автомобили.
Зам.-министърът на земеделието Иван Христанов подчерта, че новият кабинет има политическа воля да се справи с проблемите на полезащитните пояси. През годините са изпуснати възможности за финансиране с евросредства за подобни дейности, но сега ще се направи всичко възможно да се подобри състоянието на поясите и те да се поддържат и дори разширят. Той заяви, че има възможност това да се финансира както по Националния план за възстановяване и развитие, където има около 40 млн.лева за поддържане на горски фонд. Може да се осигурят средства и по Програмата за развитие на селските райони. Христанов поясни, че с парите ще се закупи техника, нови автомобили и ще се повишат заплатите на инспекторите. Той изтъкна, че ще бъде направен 10-годишен план, за да се съобразяват с него и бъдещите управляващи.
В дискусията за бъдещето на горските полезащитни пояси се включи дистанционно и зам.-министърът на околната среда Тома Белев, който изтъкна важността на разширяването на горския фонд у нас, като се ползва опита от Добруджа, защото на много места в страната има обезлесяване. Той уточни, че по Програма „Лайф“ има 60 млн.лева за опазване на горите, като ще бъдат заделени и за поясите в Добруджа. От „Зелено движение“ ще следят дали ще има и за засаждане на медоносна растителност, обеща Албена Симеонова.
Чуйте повече в репортажа в аудиото.