
Ранната превенция срещу домашното насилие има огромен успех – с малки стъпки една жена може да се измъкне сама, не с усещането, че е спасявана. Това заяви в ефира на Дарик Олга Минева, организационен психолог и основател на фондация Emprove.
В предаването „Властта на гражданите...или какво можем заедно” тя разказа за кампанията #РаноБудна, която залага на ранната превенция срещу домашното насилие, за токсичните връзки и за това как жени, успели да се спасят от тях помагат на други, които търсят изход.
В студиото гостува и Катя /представихме я така в ефир/, която е част от мрежата на #ЖенитеSurvivors. Това са жени, излезли от връзки с насилие, които помагат на други жени в такава ситуация.
Олга Минева напомни, че неслучайно ООН определят домашното насилие като скритата и тиха пандемия, която особено се е задълбочила в месеците на изолация заради коронавируса.
Често първите знаци не са свързани с физическо насилие
Тя разказа за кампанията, която обединява ценна информация, вдъхновяващи истории и безплатна професионална подкрепа за жени, които се намират в труден период от живота си.
Основната мисия на #РаноБудна е да информира жените и техните близки за първите знаци, че се намират във връзка с насилник. Често тези знаци не са свързи с физическо насилие, но са червена лампичка, която светва, когато една връзка е токсична и в нея има насилие.
По думите на Оля Минева все още има стигма по отношение на психотерапевтичната помощ. Първите осмелили се да се свържат с нас мислеха, че случаят им не е особено сериозен и тежък. Искаха за говорят с някого, но ако може да не е терапевт, разказа тя. Като напомни, че дори и да няма физическо насилие, психическият тормоз може да бъде много по-опасен и с трайни последици.
#ЖенитеSurvivors: Не сте сами, не сте виновни - има кой да ви помогне
Катя, която е от първата група на мрежата #ЖенитеSurvivors разказа, че е решила да помага на други жени, за да върне огромната помощ, която е получила от една от организациите преди години, докато е излизала от връзка с насилие. Тя разказа за своята история и за пътя до личното осъзнаване, че връзката й е токсична.
„Целта е да им покажем, че нас ни има, че не са единствените, на които се случва това и не са виновни. Че има кой да им помогне. Това често е по-ценно от разговор с приятел, като огромна част от тях не се осъзнават, че са обект на домашно насилие”, каза още тя.
По думите й много често осъзнаваме късно, че сме във връзка с насилник – когато емоционално сме обвързани с този човек, често имаме общо дете или имущество. Осъзнаването често идва, когато ти си прекалено завързан и имаш прекалено много какво да загубиш, добави Катя.
„Най-честите три заблуди, на които робуват жените са: това не е насилие, няма кой да ме разбере и аз съм виновен. Важно е да има кой да каже на тези жени, че това е насилие, че не са сами и че не са виновни”, подчерта Олга Минева. Която разказа, че освен в социалните мрежи, от Emprove опитват да популяризират кампанията си и на терен сред по-широк кръг жени от различни поколения. Влизаме и в барове, за да оставим и там посланията си, допълни Оля Минева.
Клип за приятелството и изложбата "Вещи Безценност" - част от кампанията на БХК
В репортаж разказахме за кампанията на Българския хелзинкски комитет в партньорство с Алианс за защита от насилие, основано на пола – по проекта „Да излезем от кръга на полово базираното насилие срещу жени и деца в България“.
В рамките на проекта фотографът и документалист Анна Стоева направи изложба „Вещи Безценност“, показваща лични вещи на жени, убити от партньорите си. Недочетена книга, любим ключодържател, нейният цвят червило, фотоапарат и награда от фотоконкурс, биберон и детско розово боди – само част от предметите, останали след тези жени, които могат да бъдат видени на тези фотографии.
Анна Стоева е режисьор и на видеото "Приятелство", което направиха от БХК и за което група P.I.F. предоставят песента “Приятел” за запис в ново изпълнение.
Чуйте репортажа и разговора в студиото по темата.