Макар и темата за психичното здраве да става все по-популярна в обществото, институциите продължават да гледат на нея в чисто институционално и все още битува разбирането, че психичните проблеми са въпрос на слабост. Затова и често биват замитани под килима, което носи след себе си спирала от болка и страдание. Кампанията “Хора като нас”, организирана от Български фонд за жените и виртуалната клиника за спешна психотерапевтична помощ kabinet.bg цели да извади темата за психичното здраве на светло и да окуражи хората да говорят открито за проблемите и да търсят помощ. 

В месеца на психичното здраве, октомври, организаторите на кампанията откриха изложбата “Хора като нас”/ “People Like Us, която представя 18 застъпнички за психично здраве и в подкрепа на психотерапията, видени през обектива на Вихрен Георгиев, фотограф на "People of Sofia". Заедно с него в студиото на “Дарик” бе и психотерапевтката и ръководителка на kabinet.bg Цветелина Йосифова. 

”Властта на гражданите”: Протестът на иранските жени се пренася и у нас

Двамата са категорични, че по темата за психичното здраве у нас все още има стигматизация, а жените често стават по-уязвими в моменти на криза. Ето защо, инициаторите на кампанията избират за лица на изложбата именно 18 жени, които са лидери в сферите си и човек може да се разпознае в някоя от техните истории. Тя може да бъде видяна до 30 октомври в галерия “Кредо Бонум”, както и на страниците на People of Sofia и kabinet.bg. 

Жените, които са част от нея, са: Надежда Дерменджиева - активист за правата на жените, Красимира Хаджииванова - блогър, Мартина Апостолова - актриса, Милена Едвиг - куратор и галерист, Глория Филипова - активист за ЛГБТИ+ права, Марион Дърова - хореограф, Ваня Пандиева - психолог, Антоанета Колева - издател, Мила Бобадова - ветеринарен лекар, Велислава Попова - журналист и главен редактор, Бояна Петкова - педиатър, Цветелина Йосифова - психотерапевт и преподавател, Ангелина Рангелова - детски учител, Велина Мавродинова - графичен дизайнер и илюстратор, Ирина Недева - радио журналист, Лилия Драгоева - застъпник за правата на младежите и ЛГБТИ+ общността, Мая Донева - експерт по социално предприемачество и иновации, Мила Манчева - изследовател на миграцията и социалното включване. 

„Властта на гражданите“: Борба за правата на човека

Вихрен Георгиев сподели, че за него историите на жените в изложбата са невероятни. Целта му е била да покаже тяхната искреност и непринуденост. 

“Историите са много лични и смели”, добави той. 

Според него българското общество е затворено и хората не обичат е да се представят в лоша светлина.

“Хората не са идеални,” коментира той. “Ние не сме перфектни. Няма как да сме постоянно щастливи”.

По думите на фотографа, за съжаление много артисти не подкрепят непопулярни каузи, защото това не носи лайкове. За него лайковете не са толкова важни, защото не иска да изневерява на себе си.

„Властта на гражданите“: Животът с редки болести

Истинският въпрос е “Как се чувстваш?”

Според Георгиев няма нищо лошо в това да се потърси помощ. 

“Понякога не можем да се справим сами”, категоричен бе той. 

Цветелина Йосифова, която е и психотерапевт и университетски преподавател, смята, че българите не се чувстват сигурни и не обичат да споделят. Държавата не обръща внимание на темата с психичното здраве и тя често се затваря зад стени и врати на институции, коментира тя. 

Доказателство за това е, че у нас психотерапията все още не е класифицирана като професия, а терапевтичната помощ не е подпомагана от здравноосигурителната каса. 

„Властта на гражданите”: Изкуството срещу стереотипите

Психотерапевтката обясни, че има нестихващ интерес към kabinet.bg. Тя бе категорична, че трудностите могат да се преживеят от всеки, но е необходимо да се грижим навреме за себе си. 

“Не сме слаби, ако има болка,” заяви тя.  Много от нас могат да се чувстват зле в даден момент от живота си”.

“Кампанията не е за живота от журнал, а за да стигне до реалните ни състояние”, заключи Йосифова. 

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм