При всички случаи трябва да се опита комбинация от ваксини, защото ако се комбинират дозите, е възможно да има по-ефективен имунен отговор. Когато се комбинира РНК ваксина и аденовирус ваксина, каквато например е тази на "Астра Зенека", комбинацията дава много по-добре изразен имунен отговор, отколкото всяка една от двете ваксини по отделно.

Това обясни пред Дарик вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. В предаването „Най-добрите лекари” тя подчерта, че хората, които вече са ваксинирани, трябва да продължат да спазват абсолютно всички мерки, тъй като все още не знаем доколко ваксината може да предотврати самото разпространение на вируса.

Какви промени влизат в сила на 1 март? (Заповед)

По отношение на комбинациите от ваксини проф. Александрова уточни, че те няма как да бъдат приложени преди да излязат резултатите от проучванията им. Тя допълни, че очакванията са настоящите ваксини да действат и при новите щамове на коронавируса, а за това твърдение вече има научни доказателства.

Тъй като в момента все пак става въпрос за нов вирус и за нова ваксина, препоръките на всички институции и специалисти са хората, които вече са ваксинирани, да продължат да спазват абсолютно всички мерки, защото все още не знаем достатъчно за това доколко ваксината може да предотврати самото разпространяване на вируса", обясни проф. Александрова.

Има още много въпроси, които стоят пред нас и трябва да намерим техния отговор. Правени са на наличните ваксини проучвания доколко ваксината може да предотврати предаването на вируса от човек на човек. Резултатите са обнадеждаващи, но те са първоначални и отговорът на този въпрос не е толкова лесно да бъде намерен. Затова и проучванията продължават,” каза още тя.

Епидемиолог: Издаването на ваксинационен паспорт е дискриминация

Вирусологът допълни, че комбинация от ваксини би довела до по-сигурен имунен отговор.

Във всички случаи трябва да се опита. Още повече, че и в миналото са правени такива комбинации – и при полиомелит, и при експериментални ваксини срещу ХИВ. Още повече, че самата ваксина „Спутник” може да се разглежда също като комбинирана, тъй като първата и втората доза се приемат чрез два различни аденовируса. А защо се правят комбинациите – ако една такава работи, тоест могат да се комбинират дози от различни ваксини, това би направило ваксинационните програми много по-гъвкави във време, в което трябва да се реагира бързо и доставките не са редовно", разясни проф. Александрова.

Второто, на което се надяват специалистите, е да има и по-ефективен имунен отговор. Експериментите са показали, че когато се комбинира РНК ваксина и ваксина, базирана на аденовирус, тази комбинация дава много по-добре изразен клетъчен имунен отговор, отколкото всяка една от тези две ваксини самостоятелно може да провокира,” допълни тя.

Проф. Ангелов: До месец и половина може да имаме пълен контрол над епидемията

В заключение проф. Радостина Александрова обясни, че проучванията с комбинации между ваксини продължават и специалистите призовават за търпение до излизане на резултатите.

Цялото интервю на Димитър Панев с проф. Радостина Александрова слушайте в аудиото:

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук