Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов бе специален гост в „Денят на Дарик“ само ден, след като той прекара няколко часа в ареста с белезници, след като в понеделник беше задържан по време на протест на горски служители. Три часа по-късно той беше освободен от ареста на село Труд. Капитанов говори за полицейското насилие в ефира на Дарик радио.
„Бях арестуван, благодаря за така коректното иползване на думата, поради причина, че така и в публичното пространство от органите на реда бе обявено, всъщност, че аз съм бил свикан за някаква справка. При положение, че аз имам документацията, имам заповедта за арест, актовете и всичко което друго, това е коректно да се казва, че аз наистина бях арестуван“, заяви Тодор Капитанов.
„Те казват, че съм бил привикан за справка. Аз не знам как човек се привиква за справка, но заобиколен от 7-8 човека и да стоя с белезници зад ръцете в районното управление в продължение на 3 часа и да не му обясняват защо е там. Аз нямах възможност да уведомя близките си и всъщност да им кажа, че дали съм добре, дали не съм добре, да се притесняват, или да не се притесняват и след 3 час, когато стана ясно, че ще бъда така освободен, тогава се задвижа процедурата, да ми връчат всички документи, да ми изяснят правата“, каза още той.
„Всъщност, това, че опитахме се да упражним законовото си право на протест, той бе осуетен от органите на реда по най-безкомпромисния начин с сила, с превишаване на правата и смея да кажа с репресивни действия, които да бъдат за назидание на всички синдикални членове. Наистина не знам каква е причината за задържането ми.“
„Влязохме в координация с органите на реда, има си такива служби, които отговарят за масовите мероприятия, така се наричат протестните действия, масови мероприятия, както и футболни шествия и т.н. И вече обясняваме с полицията чисто организационно да се знае пътуват ли хора, къде ще паркират, колко знамена ще има, колко време ще продължи протеста, има ли нужда от някаква реорганизация на движението и пр. Всичко това ние го правим винаги със всеки протест“, категоричен е президентът на КНСБ.
„За разлика от всички протести обаче във вчерашния, за който става въпрос, ние първоначално получихме отказ от директора на АПИ, което много ме изненада, че той по някакъв начин, където въобще не е страна по закон, ние сме го уведомили просто от така добро партньорство, както и желание за добро партньорство, той ни прави съответно забрана.“
„ Аз не искам някой да ми разреши, аз не питам ти даваш ли ми да правя протест или не ми разрешаваш да правя протест. Аз уведомявам къде и кога и по какъв начин и с колко хора ще правя протест, а не да ми разрешават“, заяви Тодор Капитанов.
„Те започнат да обличат едни щитове, едни каски, едни палки да се развяват, едни гори да застават агресивно срещу нас и аз не мога да преценя, не мога да взема решение. Тези хора нас ли ще пазят или ще влизат в пререкания с нас“, коментира той.
„Имахме колони както на протест, да пускаме музика, микрофони, да има някаква координация с хората, как да се общуваме по някакъв начин, има изказвания, казваме исканията. От цяла България, от цяла България бяха пътували хората с надеждата, че някой ще ги чуе“, коментира Тодор Капитанов.
„Протестът започна с аплодисменти и благодарности, както винаги започваме, към органите на реда, които ни охраняват и се радваме, че са тук, за да ни пазят и обикновено така ги завършваме протестите на КНСБ, които правим. Но този път само така започнахме, защото това няма възможност аз лично да им благодаря.“

„Тръгнахме към магистралата, срещахме отпор, хората в защита на техните права се опитаха да покажат, че в България не може така да се погазва правото на протест и съответно така да бъдат мачкани синдикатите да изразяват техните искания. И съответно се стигна до така сблъсъци между едната и другата група, по което след няколко минутки или секунди, не мога да си спомня точно, аз бях отведен по изключително груб начин, със заплахи, с агресивен тон, смея да кажа и с доста обидни думи, като след физическо съприкосновение, единствено от тяхна страна, хващане зад врата, дърпане за ръката и ме отстраниха от множеството хора. Размятахме там 7-8 човека наведен, на едната страна, на другата страна, по мое мнение това е за да го видят всички други протестиращи. Да се изплащат и така да видят къде им е мястото също на протестиращите. Сложихме веднага белезници и ме откараха с известно време в районното управление на полицията в с. Труд“, каза още той.
„Не, аз гарантирам не съм ударил някой, но просто около мен видях вече кръв. Моите наранявания са така силни в областта на лакатя и на двете ръце и на краката. Имам медицинско свидетелство за това. Определя се като лека телесна повреда“, обясни Тодор Капитанов.
„Много беше смешно, че те се познаваха, повечето от органите на реда и протестиращите, защото това са горски ловни служители, които в петък са били заедно да гасят пожари. Те са били рамо до рамо, а днеска бяха един срещу друг“, каза той.
„Реалността те връща на съвсем друго място и не знам дали България не трябва малко повече политическа воля за осигуряването по законови начини на това да бъдат гарантирани спазването на трудовите права и на синдикалните такива. Аз говоря с голям разочарование, че никой не го очакваше това нещо, което се случи вчера“, заяви Тодор Капитанов.
На въпрос дали протестиращите са успели да затворят АМ „Тракия“, той заяви: „Не, вчера успяха да затворят единствено мен“.
„Искахме да затворим само за 15-20 минути АМ "Тракия"! Това, което се случи след големия шум, въпреки развитието на нещата, то се вдигна такъв шум заради протеста, поради начина по който се разви, че съответно от Министерството на земеделието и храните реагираха веднага. Така че се намериха варианти как Министерството да поеме своя ангажимент и отговорност Това, което мога да кажа е, че полицейските автомобили бяха зад кордона от жандармерия. Бяха три-четири редици кордон и след тях бяха тези автомобили. Не знам какво и как се е случило. Впоследствие дочух, казах, но нищо не съм разбрал.“
„Единственото, което ме вълнуваше е семейството ми да не се чувстват притеснени. Просто нямах възможност да им кажа каквото и да било за моето състояние и след това, разбира се, паралелно с това ми интересуваше и как се продължили колегите от протеста, защото част от тях дойдоха пред районното управление. В знак на подкрепа веднага разбрах, че цялата синдикална общност, или ако не е цялата, но не малка част от нея, се изразили веднага готовност за подкрепа и съдействие, но след намесата на моите колеги и от ръководството на КНСБ беше направена ситуацията по-ясна и се видя, че моето задържане не е правилно. Бях освободен и за това сега ще си търся съответни нещата по съдебен ред да докажат това нещо“, коментира той пред Божидар Русев.
Вижте цялото интервю на вицепрезидентът Тодор Капитанов в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!
