България все по-често се третира като страна, която не може да отпадне формално от ЕС, но на практика е отпаднала от дебатите в Съюза. Това мнение изрази в предаването “Кой говори” по Дарик радио Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика.
“Бездействието вече не е опция - т.е. имитацията на държава членка без особени позиции и инициативи. Това беше ок, когато нямаше криза. В момента, в който има множество кризи, в момента, в който ЕС трябва да се преосмисли в някаква степен - да преосмисли своята икономика, своето глобално позициониране, ако щете причината си за съществуване, в такава ситуация, една пасивна страна се превръща в проблем”, каза Чернева.
Тя коментира и влиянието на унгарския премиер Виктор Орбан у нас, като посочи, че “виждаме все повече приближаване на български политици към лагера на Орбан и бутането на страната ни в този лагер”.
Чернева заяви, че е останала впечатлена, че при визитата на Орбан през декември м.г. е имало голямо желание за провеждане на срещи с него от президента и от лидера на най-голямата партия в парламента Бойко Борисов. И припомни, че в същия ден на полигона в Ново село у нас е бил генералният секретар на НАТО Марк Рюте.
“И не само че нямаше срещи с Рюте, ами накак си това остана съвсем незабелязано и медийно, и политически, и всякак. При положение, че НАТО е организацията, която се грижи за нашата сигурност, а не Виктор Орбан. Напротив - Виктор Орбан блокира до голяма степен големите европейски решения, които касаят и сигурността на България, включително”, каза Весела Чернева.
Тя коментира и проблемите, които една корумпирана и неработеща съдебна система създава в различните сфери на живот.
“Липсата на свежи пари, катастрофалния спад на чужди инвестиции, заради нефункционирането и недоверието на съдебната съдебна система и въобще в институциите в България - трябва да кажем, че съдебната система не е нещо, което е добре да имаме. Съдебната система осигурява функциониране на икономиката. Ако една фирма няма сигурност, че тя може да получи сигурност на един пазар, тя няма да инвестира в него, тя ще отиде някъде другаде да инвестира”, коментира Чернева.
Попитана възможно ли и у нас да бъдат блокирани европейски средства, също както това се случи в Унгария заради корупция и неработеща съдебна система, Чернева каза:
“Абсолютно възможно е все повече европейският бюджет да бъде свързван с такива условия за това как се харчат европейските пари. Идеята, че правителствата получават едни огромни средства, които харчат по свое усмотрение, като да строим стадиони във всяко населено място, но няма там кой да ги използва или пък преливането на средства през фантомни фирми, в привилегировани общини и т.н. - по този начин няма да може да става вече”, обясни Чернева.
Слушайте и гледайте целия разговор в прикачения видео файл.
Още по темата
- Борисов след срещата с Орбан: Балкански поток е “тръбата на дружбата”
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?