Създаването на армията е едно от първите действия, предприети от българските власти след Освобождението от 1878 г. Със заповед от 20 юли 1878 г. се създава Българската земска войска, а само година по-късно, още в първото правителство на свободна България, ръководено от министър-председателя Тодор Бурмов, Военното министерство е сред основните институции на държавата.

То е създадено с Указ №23 на княз Александър Батенберг на днешния ден - 17 юли (нов стил) 1897 г. на основание чл.161 от Търновската конституция. Като най-висше военно административно учреждение в България, Военното министерство е имало за основна задача защитата на държавния суверенитет и националната независимост, охрана на териториалната цялост, отстояване интересите на българското общество и на ценностите на националната идентичност.

Този акт символизира не само изграждането на една от ключовите институции на нашата държавност, но и волята на нашия народ да защитава своята свобода и независимост. Военното министерство играе решаваща роля в укрепването на българската армия и в изграждането на силна и независима България.

През изминалите десетилетия нашата армия многократно е доказвала своята храброст, професионализъм и отдаденост. С паметниците на загиналите воини е осеяна цялата страна. Един от тях е и мемориала на загиналите във всички войни севлиевци в парк "Казармите", където днес венци и цветя положиха кметът д-р Иван Иванов, председателят на Общинския съвет д-р Явор Памукчиев, началникът на РУ на МВР - Севлиево Красимир Колев, началникът на ПБЗН Христо Банков, началникът на Военно окръжие подп. Георги Георгиев, председателят на Съюза и офицерите и сержантите от запаса Любомир Тотевски, директорът на Историческия музей Ивета Миленова и много други.

Костите на героите почиват в стотици знайни и незнайни гробове в страната и чужбина, но непрекъснато напомнят за героизма и саможертвата им и ни зоват да помним и разказваме на поколенията.

Поклон!