
Честито Възкресение Христово!
Православието отбелязва един от най-големите си християнски празници - Празникът на празниците. Българският патриарх Даниил възвести Христовото Възкресение пред катедралата "Свети Александър Невски" и оглави тържествената пасхална служба.
Снимки: БТА
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отправи към българския народ Пасхално послание за Възкресение Христово:
"Да очистим сетивата си и да видим Сияещия с непристъпна светлина Христос Възкръсналия; и нека ясно чуем как ни казва: "Радвайте се!", като възпяваме победната песен" (из Канона на Пасха). Може би понякога се питаме: "Защо не чувстваме тази небесна радост? Защо сърцата ни не трепват? Защо не можем да усетим ликуването, което св. Църква възпява?". Нека да се замислим върху начина ни на живот. "Да очистим сетивата си", тоест да внимаваме върху себе си, да се пазим от греха, да не позволяваме на осъждането, самозабравата, егоизма, безчувствието, безразличието и отчаянието да ни завладеят, а в мир с Бога и с нашите ближни да се трудим заедно за нашето спасение. И, когато "очистим сетивата си", тогава ще "видим Сиящеия с непристъпна светлина Христос". Защото грехът пропъжда радостта. А животът в Христа според Неговите заповеди е извор на благодатна пасхална радост."
Според християнската религия, Възкресението на Иисус Христос, или наричан още Празник на всички празници, е най-великото събитие в историята на човечеството.
На този ден се чества възкресението на Иисус Христос на третия ден след като е разпнат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносци, посетили гроба.

Исус се явява на Мария Магдалена и на апостолите. Според Православието Възкресение Христово се предшества от Великия пост, който започва седем седмици преди Великден и включва 40 дни и Страстната седмица.
Утвърден е в памет на 40-дневния пост на Исус Христос и на последната седмица от земния живот на Спасителя, на неговите страдания и на смъртта му на кръста.
През това време християните трябва да се покаят, да очистят душите и телата си и по такъв начин да се приготвят за достойното посрещане на християнския празник.
Според народната традиция в украсата за празника се включват червени и бели яйца.
Приготвят се по няколко обредни хляба - един се нарича за къщата и се раздава на Великден на членовете на семейството, други се даряват на кумове и на роднини.

На празника деца и възрастни се чукат с червени яйца, като гледат чие ще излезе победител. Вярва се, че този, на когото яйцето се окаже борец, ще бъде най-здрав през годината.
Имен ден на Великден празнуват Велико, Величко, Велика, Величка, Велин, Велина, Велко, Велка.
Възкресение Христово олицетворява една от основните религиозни догми - вярата, че след мъки и страдания, праведниците достигат до успокоение на душите и възвисение, отвъд тленното.
Честито Възкресение Христово!