Още от този месец работещите в ТЕЦ "Марица 3"- Димитровград ще получават с  10% по-високи заплати, съобщават от ръководството на централата. И посочват, че и до този момент тя може да се похвали с една от най-високите средни заплати в региона- 1200-1300 лв.

Предвидени са и великденски бонуси, като минималният е 100 лв., а останалите- по преценка на прекия ръководител, в зависимост от обема работа, коментира юристът на дружеството Юлиян Семерджиев.

Надяваме се с увеличението да мотивираме още по-добре екипа за работата по предстоящата модернизация. Планирано е тя да е в няколко етапа, като до 10 дни се очаква да приключи първият, свързан с оценка на оборудването и инфраструктурата и рехабилитация още през следващите 2 месеца, коментират от ръководството.

Това е фаза на подготовката за следващия етап, през който ще започне изграждане на инсталация за производство на биогаз от сламата, която сега имат разрешение да влагат директно и която съставлява 20% от използваното гориво. С образуването на по– голямо количество биомаса в газ се решават два проблема едновременно – намаляват се емисиите на въглерод и метан. Метановите емисии се получават от загниване на биомаса в селското стопанство, а по същество метанът е 80 пъти по вреден за атмосферата от въглерода, въпреки, че за него малко се говори, коментират от ТЕЦ "Марица 3".

Всички работещи получават и допълнителни социални придобивки. За 2022г. въпреки кризата, ТЕЦ "Марица 3"- Димитровград е планирала значително увеличаване на работните места. В момента там работят 240 души, като още около 70 до 100 са заети с проектни, ремонтни и други обслужващи дейности от външни подизпълнители.

През 2021г. димитровградската ТЕЦ получи от МТСП приза "Работодател на годината". 

От възобновяване на активната си дейност през май 2021г., за по-малко от година, под формата на заплати и осигуровки са изплатени над 6 милиона лева. Тази сума се равнява на около 10% от бюджета на цялата Община Димитровград, което я прави важна за местната икономика. За същия период дружество е произвело близо 300 000 мегавата, посочват от ТЕЦ-а.

Многократни превишения на допустимите норми за серен диооксид във въздуха бяха регистрирани в Димитровград след като централата възобнови работа. На два пъти гражданите организираха протести, а РИОСВ-Хасково след проверки е издала около 30 предписания. Наложените от екоинспекцията санкции са за над 80 000 лв. От ТЕЦ-а отричат те да са причина за замърсяването на въздуха в града и оспорват в съда наложените им глоби, като сочат, че нито една не е за превишение нормите за серен диоксид.