Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от Министерството на културата за реставрация и консервация на една от местните забележителности - Геновата къща. Ще бъдат отпуснати 299 956,17 лева, които ще бъдат използави за конструктивно укрепване, ремонт на покрив, консервация и реставрация по фасади и интериор на емблематичната сграда, за да бъде предотвратено по-нататъшното ѝ увреждане или разрушаване.

Къщата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската възрожденска архитектура. Реставрирането ѝ ще допринесе за запазване на родовата памет на град Пазарджик, поясняват от Регионалния исторически музей.

Сградата се намира до къщата музей на Константин Величков. Днес двете здания са в общ имот, а това се е наложило след ремонт, при който достъпът от улицата до Геновата къща е прекъснат. Тя е общинска собственост и е недвижима културна ценност от местно значение. Притежава висока индивидуална архитектурно-типологична стойност, според оценката на експерти. Дарена е от последните ѝ собственици на Община Пазарджик и е предоставена за ползване на Регионалния исторически музей.

Сградата представлява класическа симетрична възрожденска къща с входен портик, увенчан с триъгълен фронтон и арка, носена от две колони. Под портика е изградена тържествена двураменна стълба, отвеждаща към входа, след който се открива салон с шестоъгълна средна част и дървена розета-слънце в средата. Стените са украсени с линеарни стенописи, които не са в добро състояние, но може да бъдат възстановени.

Проектът за реставрация и консервация на Геновата къща е изготвен още през март 2022 година, а сега получава одобрение и вече може да бъде осъществен.