И утре в София пътуваме със „зелен билет” в градския транспорт. Той е на стойност 1 лев и с него можем да пътуваме в градския транспорт и да паркираме на буферен паркинг безплатно. Мярката се взе  предварително, защото бяха отчетени високи нива на фини прахови частици във въздуха в столицата и заради прогнози на НИМХ, че ще има повишено замърсяване. Въпреки това се оказа, че в четвъртък стойностите на фини прахови частици бяха изцяло в норма. Все пак от Столичната община отчетоха, че до обяд в първия ден от мярката 40 000 души са се възползвали от зеления билет. 

От Столичната община заявиха, че въздухът в София днес е бил изцяло в норма.

„Въздухът днес в София е изцяло в нормата. Абсолютно всички станции на Министерството на околната среда и водите, които всъщност са и официалният източник на информацията за неговото качество, показват, че нивата на фини прахови частици са изцяло в нормата на територията на цяла София”, коментира зам.-кметът по екология Надежда Бобчева за състоянието на въздуха през днешния ден.

Бобчева уточни, че мярката ще продължи и в петък, въпреки че въздухът е бил в норма, както и че е имало интерес към зеления билет.

„Държа да подчертая, че нито една от мерките, които ние прилагаме, сама по себе си не може да реши този проблем. Зеленият билет, както знаете, беше добавен към всички онези други мерки, които ние прилагаме в момента, но добавено към всички онези усилия, които Столичната община полага, той допринесе за това да бъде по-добра ситуацията. Така че здравето на столичани е много важно за нас и няма да правим компромис с това.”

На въпрос дали усещат замърсяване на въздуха, гражданите, които пътуваха с градския транспорт, отговориха така:

„Ми, аз лично не виждам промяна.”

 „Честно казано все едно и също го усещам.”

„По-скоро така не бих казала, че усещам.”

„Днес конкретно, може би защото е слънчево и топло, не го усещам. И си затварям очите за това, но със сигурност последно време, последната седмица-две, въздухът е мръсен.”

Как мръсният въздух може да навреди в дъглосрочен план на хората, коментира пулмологът д-р Петър Чипев.

„Доколкото хора живеят в големия град целогодишно, в тези сезони особено, в които е замърсен въздуха, в продължение на години това най-вероятно има негативен ефект върху тяхното здраве. Води до такова възпаление, което зависи от възрастта, но след десетки години може да доведе състояния като ХОББ, като хроничен бронхит, т.е. болести.”

Софиянците, които срещнахме да пътуват с градския транспорт, коментираха и дали намират за полезен зеления билет.

„Да, особено зимния период, когато така или иначе въздухът е замърсен.”

„За един ден, ако някой ще слезе от колата, няма да стане.”

„Смятам, че да – би помогнало.”

„Подкрепям мярката и според мен трябва и по-често да се имплементира.”

Като мерки срещу мръсния въздух пулмологът Петър Чипев препоръча да не се излиза навън, особено за хората, които страдат от белодробни заболявания. За тези, за които това не е възможно, той каза, че маските с филтър са добро решение.