Българската агенция по безопасност на храните въвежда допълнителни мерки срещу разпространението на шарката по дребните преживни животни в няколко области, сред които е и Смолян. Те са във връзка с констатираните случаи на заболяването в няколко региона в страната с цел ограничаване на разпространението му. До 30 ноември т.г. се разрешава клане на преживни животни, след клиничен преглед от официален ветеринарен лекар 24 часа преди движението и лабораторно изследване за шарка на проби, взети от специалист в рамките на 72 часа преди движението, се казва в заповедта, издадена от Българската агенция по безопасност на храните.
Движението за доотглеждане на животни се осъществява с разрешителен режим от Областната дирекция по безопасност на храните, клиничен преглед от ветеринар 24 часа преди движението и отрицателен резултат от проби, взети 72 часа преди движението. Придвижването на животните се осъществява по одобрен маршрут без спиране, със задължителна дезинфекция на транспортните средства. Тези ограничения са валидни и за областите Бургас, Кърджали, Благоевград и Сливен.
Към момента в тези региони няма да бъде забранено пашуването.
В областите Ямбол, Хасково и Стара Загора до 30 ноември се забранява пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези за незабавно клане или преминаващи транзит. Забранява се също организирането на изложби и пазари. Клането и придвижването на животните се осъществяват при същите изисквания, както упоменатите по-горе.
Директорите на областните дирекции по безопасност на храните трябва да организират епизоотични комисии за мерки срещу разпространението на болестта, да информират местните власти и животновъдите и да засилят контрола върху движението и биосигурността. При съмнения за заболяване се вземат проби за изследване, а при установяване на нарушения животните се умъртвяват и собствениците подлежат на санкции, информират още от Българската агенция по безопасност на храните.
Припомняме, че е констатирано вторично огнище на шарка по дребните преживни животни в село Узунджово, община Хасково, област Хасково. Заболяването е установено след извършен официален надзор във връзка с констатирано първично огнище. В засегнатия животновъден обект, технологично свързан с първичното огнище, се отглеждат 313 овце.
Определената 3-километрова предпазна зона около огнището се запазва – в нея влиза село Узунджово.