Върховният административен съд (ВАС) остави в сила определението на Административен съд – Стара Загора, с което е спряно предварителното изпълнение на Регионална инспекция по
околната среда и водите /РИОСВ/ - Стара Загора за спиране на дейността на ТЕЦ „Брикел“.
Въз основа на тази заповед на предприятието беше наложена принудителна административна мярка за преустановяване на производствената дейност по Закона за опазване на околната среда.
ТЕЦ „Брикел“ ще продължи да работи
Върховните магистрати са се произнесли единствено по отношение на предварителното спиране на изпълнението на заповедта на РИОСВ – Стара Загора, но не и по отношение на твърденията на екоинспекцията за замърсяване на околната среда, съобщават от съда.
По всички посочени седем групи нарушения, които са подробно и детайлно описани в мотивите на атакуваната заповед, следва да се произнесе първоинстанционният съд като постанови решение по същество относно законосъобразността на процесната заповед и наложената с нея принудителна административна мярка.
АПИ ще обжалва решенията на Сандов за автомагистрала „Струма“
Тричленният състав на ВАС констатира, че определение е в съответствие с формираната трайна съдебна практика по този вид спорове, според която незабавното спиране на дейността на ТЕЦ само по себе си води до причиняване на значителни и трудно поправими вреди.
Тричленният състав на ВАС споделя изцяло изводите на първостепенния съд относно специфичния характер на производството на дружеството и мястото му в критичната инфраструктура на страната, съгласно разпоредби на Закона за енергетиката и Директива 2008/114/ЕО на Съвета от 8 декември 2008 г. относно установяването и означаването на европейски критични инфраструктури и оценката на необходимостта от подобряване на тяхната защита и означава елемент, система или части от нея, намиращи се в държавите-членки, които са от основно значение за поддържането на жизненоважни обществени функции, здравето, безопасността, сигурността, икономическото или социалното благосъстояние на населението, и чието нарушаване или унищожаване би имало значителни последици в дадената държава-членка в резултат на възможността да се запазят тези функции.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Георги Ганев: Някой се опитва да си купи подмолна власт чрез държавния бюджет
- Любомир Дацов: Бюджетът, предложен от служебния кабинет, противоречи на всякаква икономическа логика
- „Проучване и добив на нефт и газ” АД е против предвидените изменения на Закона за подземните богатства
- Следобедните новини от Пловдив, Пазарджик и Смолян на 03.12.2024 г.