2 940 антични бронзови монети, открити от митничарите на ГКПП Капитан Андреево и конфискувани в полза на държавата при опит да бъдат внесени нелегално от Турция през България до Германия, бяха предадени безвъзмездно днес на властите в южната ни съседка. Това стана след подписването на тристранен протокол между представители на Агенция „Митници“, Министерство на културата на Република България и на Министерство на културата и туризма в Турция.

Монетите-колективна находка, датират от периода ІІ-І век преди Христа от времето на управлението на Митридат VI  и са с произход античния град Амисос, на територията на днешния турски черноморски център Самсун. На тях са изобразени Зевс, богинята на победата Нике, богът на войната Арес, също Атина, Дионис и други божества.

Ценностите са били открити при проверка на товарен автомобил, управляван от турски гражданин, съобщи Красимир Фучеджиев, зам.-началник на Териториална дирекция "Митница Бургас". 

По време на контролните действия митническите инспектори откриват в сандък с инструменти под шофьорската кабина три пластмасови бутилки, пълни с общо 2940 монети. За да бъде прикрито съдържанието на бутилките, те са били обвити с употребяван черен плат.

Водачът на камиона е осъден на 3 години лишаване от свобода с 4 – годишен изпитателен срок и глоба от 20 000 лева, като паралелно с това срещу него се води и разследване в Турция.

Тройна експертиза е установила, че стойността на монетите в български лева за нуждите на съдебната система е 73 500 лв., но специалистите ги определят като монетно съкровище с изключително висока историческа стойност, каза Зейнеп Боз, шеф на Дирекция „Борба с незаконния трафик“ в Република Турция.

Днес тя, заедно с Бурчу Йоздемир, началник на отдел „Борба с международния трафик“ и Соня Безиргянова – Николова, началник сектор „Разпореждане с отнети и изоставени в полза на държавата стоки“ в ТД Митница Бургас подписаха протокола за приемане на монетите.Турските гости благодариха на българските институции и посочиха, че отношенията между двете държави могат да бъдат за пример за опазване на културното наследство.

Още по темата, чуйте в звуковия файл: