Не е проблем, когато една власт продължава започнатото от предишната.
Проблем е, когато започне да го представя като свое.
Точно това се случва днес с темата за водната криза в Плевен. Опитът да бъдат присвоени чужди усилия, вече подготвени проекти и осигурено финансиране не променя фактите. А фактите показват съвсем различна картина.
Министър Иван Шишков очевидно разчита, че паметта на хората е кратка.
Водната криза в Плевен не беше преодоляна с еднократно решение и не е резултат от действията на един човек или една институция. Тя наложи безпрецедентна координация между държавата, областната администрация, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на земеделието, Министерството на околната среда и водите, „Български ВиК холдинг“, „ВиК - Плевен“, Напоителни системи ЕАД и Община Плевен.

Именно по разпореждане на министър-председателя Росен Желязков беше създаден кризисният щаб, който постави началото на тази координация. Под ръководството на тогавашния областен управител инж. Мартин Мачев започна ежедневната работа по овладяване на кризата и подготовката на решенията, които днес постепенно се реализират.
В този период „ВиК - Плевен“ предприе поредица от конкретни инженерно-технически мерки за стабилизиране на системата, като зониране на водопреносната мрежа, оптимизиране на налягането, изграждане на точки за постоянен мониторинг, локализиране на скритите течове и ограничаване на загубите на вода. Паралелно с това беше извършен технически анализ на съществуващите водоизточници, включително на шахтовите кладенци в района на „Нова Плама“, започна работа по „Дъбнишка бара“, почистване и укрепване на каналите към инфилтрационните ровове при Долна Митрополия и подготовката за включването на местността „Езерото“ към помпена станция „Крушовица“.