На 26 септември 2024 г., от 18:00 ч., в Епископската резиденция на Католическата Никополска епархия (Русе, ул. „Братя Симеонови“ №26а), пред русенска публика ще бъде представен документалния сборник „Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски), католически епископ на Никопол“. Сборникът ще бъде представен от монсеньор Страхил Каваленов - Никополски епископ , Михаил Груев – български историк, преподавател и председател на Държавна агенция „Архиви‘‘, о. Паоло Кортези – председател на КЦ „Евгений Босилков-Белене“.

Книгата е част от документалната поредица на Държавна агенция „Архиви“ - „Архивите говорят“. Томът съдържа преводи на документи, излезли изпод перото на Никополския католически епископ Павел Гайдаджийски Дуванлията. Писмата му представляват детайлни разкази не само за строго служебните му дела, но и за събитията в живота на обикновените хора и на свещениците, които се грижат за поддържането на духовността. Павел Дуванлията е роден през 1733/1734 г. и умира на 6 юли 1804 г. Той е един от най-образованите българи през XVIII в. Средното си образование завършва в католическите колежи в градовете Фермо и Лорето, а висшето в Рим, в Collegio Urbano – институцията на Свещената конгрегация за разпространение на вярата (Propaganda fide), която формира бъдещи мисионери. Ръкоположен е за свещеник и работи като мисионер в пловдивските павликянски села до началото на 1777 г., като през м. юли 1771 г. е назначен за Софийско-пловдивски апостолически викарий. На 14 октомври 1776 г. е номиниран от папа Пий VI (1775 – 1799 г.) за Никополски епископ и е ръкоположен на 6 април 1777 г. в Цариград, като същевременно е назначен и за апостолически администратор на Влашко.

Този том e предоставя на българските историци и на българската интересуваща се публика, изключително конкретни сведения за един много тъмен период от българската история, т. нар. „кърджалийско време“. Периодът края на XVII и началото на XIX век е изключително интересен за българския народ, но за съжаление много малко осветлени от историческите документи. Благодарение на документите в сборника „Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски), католически епископ на Никопол“, ние можем да преценим детайлно как се отразяват събитията от този период върху процесите в Османската империя и по-конкретно върху българския народ, и върху личността на този забележителен човек.