Ако ти трябва нещо, най-лесният начин да си го набавиш като информация е интернет. Същото е и ако един недоброжелател отвори нета – само с три клика, успява да навреди.

Така, че мрежата може да бъде голям помощник за събиране на информация, взаимопомощ, социални каузи, но може да бъде и опасен капан – твърди Мартин Пенчев в своята рубрика за свободно говорене по Дарик.

Във време, в което всяка нова играчка има за цел да ни спести време, времето е тотално превзето от мрежата и всичките й приложения.

Като администратор на група с над 5000 души, авторът на предаването твърди, че социалните медии дават възможност на всеки да се изправи срещу страховете си. Нещо повече, те дават шанс на човека пред дисплея да бъде агресивно себе си. А и социалните медии спестяват време.

„Ако преди време щеше да откраднеш от времето си 10 минути за среща с човек, само за да разбереш, че е неграмотен, то сега са ти нужни 3 сек., в които да прочетеш първото съобщение „Здравеи-те“ и вече всичко ти е ясно“, коментира Мартин.

Според ко-водещият Дияна Бедросян обаче робството е това, от което си зависим и щом си зависим от нета и си обвързан социално и битово от крадеца на време, то това е робство. На всичко отгоре ти създава заблуди за другите, а и за теб самия. Бонус е твърдо само за необразованото население, което благодарение на смарт устройствата вече е качило технологичната, а и езиковата си грамотност на по-високо ниво.

Мартин Пенчев обаче извади сериозен коз – имал е случаи, в които благодарение на мрежата са били спасени човешки животи… Е, аргументи, включващи живот и здраве, трудно се оборват.

Но, какво е интернет и социалните медии във време, когато дори работата ни зависи от тях, и защо свободата, без връзка с темата се асоциира с радиото, чуйте в звуковия файл: