На 4-ти октомври в залата на Арт център - Плевен, за пръв път у нас беше представена изложбата "Ахимса: ненасилието". В нея участват 31 автори, сред които са имената на най-големите български скулптори и художници.

Събитието беше почетено от Н. Пр. Посланика на Индия в България г-н Санджай Рана и кмета на Община Плевен г-н Георг Спартански.

След като изказа благодарност към домакините на изложбата от Арт център - Плевен, кмета и областния управител на Плевен, посланикът на Индия каза:

„Махатма Ганди е много свързан с днешния ден, защото ние празнуваме рождения му ден на 2-ри октомври.  Той е роден преди близо 150 години, но цялата борба в живота му е била подчинена на два принципа – истината и ненасилието, които всъщност са едно цяло.

В света има много хора, които искат да се борят за ненасилието, но това, което е специално при Ганди е, че той е заявил: „няма да отстъпя никога от истината и ненасилието, когато се боря за справедливост“.

Махатма Ганди ни е показал, как да се борим за справедливост и как да не се връщаме към насилието“.

Посланикът на Индия завърши с думите на Махатма Ганди, че „за да променим обществото, трябва да започнем отвътре – от самите себе си".

Кметът на Плевен Георг Спартански цитира мисъл, изложена в една от творбите в изложбата: „Желязото е желязо и сабята и щитът са направени от него. Различна е обаче формата им…“.

„Бих казал, че насилието може да убива не само с оръжие. Може да убива с думи, но думите също са и оръжие срещу насилието и зависи, как използваш оръжието на словото.

Великият Махатма Ганди използваше думите срещу насилието. Той напусна преждевременно този свят, защото беше убит. С физическото му убийство, убийците му направиха така, че той да живее вечно".

Цитирайки Махатма Ганди, кметът Спартански каза: „Прощава силният – слабият не може да прощава“, т.е., срещу насилието, неправдата и несправедливостта, ние винаги можем благородно да противопоставим прошката, и това е присъщо на силните.

Важно е да разберем, че от всички нас зависи, какъв ще бъде светът, в който живеем – дали ще бъде свят на войни, убийства и насилие или ще бъде свят на свобода на духа, на съзидание и творчество. Свят на обмен на идеи, които развиват културно прониквване между народите така, както го виждаше великият Махатма Ганди“, завърши Георг Спартански.

Организатори са Индологическата фондация „Изток-Запад”, Посолството на Република Индия в България, Община Плевен, Галерия „Арт център” – Плевен.

В изложбата "Ахимиса: Ненасилието" участват плеяда от най-именитите български художници и скулптори, както и по-млади автори. Северна Македония е представена от Благица Здравковска, Турция – от Зиятин Нуриев и Индия – от Нагджи Пател.

Основната част от експозицията обгръща темата за ненасилието с творбите на Валентин Старчев, Георги Чапкънов, Павел Койчев, Емил Попов, Станислав Памукчиев, Иван Русев, Иван Славов, Кирил Мескин, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Ангел Станев, Стоян Дечев, Валентин Господинов, Камен Цветков, Цветослав Христов, Веселин Начев, Иван Милушев, Любен Генов, Мартиан Табаков, Мартин Трифонов, Милко Божков, Нина Русева, Павлин Радевски, Пламен Моневски, Рашо Митев, Свилен Блажев, Хари Атанасов, Цанко Цанков и посочените чуждестранни участници.
Изложбата „Ахимса: ненасилието“ е курирана от скулптора проф. Емил Попов, със сътрудничеството на художника проф. Станислав Памукчиев и индолога Йорданка Боянова.

Новините от Плевен