На 5 юни тази година двама американски астронавти са изпратени на тестова мисия до Международната космическа станция (МКС). Експедицията им е трябвало да продължи само няколко дни, но нещата се объркват и Бари Уилмор и Сунита Уилямс остават в Космоса, съобщиха световните осведомителни агенции. Причината за това са течове в задвижващата система, което е довело до блокиране на някои от тласкащите устройства.
Коледа в космоса
Двамата вече са там от 2 месеца и не само ще пропуснат лятото, но може да им се наложи да прекарат Коледа и Нова година на космическия кораб. Ако машината не може да се оправи, ще им е необходим алтернативен транспорт, с който да се приберат вкъщи.
61-годишният Бари Уилмор и 58-годишната Сунита Уилямс, излитат с космическия кораб Boeing Starliner до станцията. Това не е първият космически полет за двамата, но е първият полет от този вид с хора на борда, предназначен да види как се представя новият кораб преди да бъде използван по-редовно. На брифинг в сряда, НАСА споделя, че все още няма категорично решение по въпроса.
„Нашият основен вариант е да върнем Бъч и Суни на Starliner“, каза Стив Стич, мениджър на програмата за търговски екипи на НАСА. „Ние обаче направихме необходимото планиране, за да сме сигурни, че имаме отворени други опции.“ споделят от НАСА, пред BBC.
Един от вариантите, които предлагат е двамата астронавти да бъдат прикрепени към мисия, която е планирана да стартира през септември, и да бъдат върнати на Земята с тази мисия през февруари 2025 година. Този полет до космическата станция ще бъде извършен от кораб на SpaceX Crew Dragon.
Доставка на храна с ракета на SpaceX
Първоначалният план за полета е да излетят четирима астронавти, но ако се избере този вариант за спасяване на Бари и Сунита, те ще трябва да са двама. И така от експедиция за осем дни двамата ще трябва да останат в Международната космическа станция осем месеца. По-рано тази седмица НАСА използва ракета на SpaceX, за да достави храна и консумативи и допълнителни дрехи на МКС за двамата астронавти. Представители на НАСА споделят, че вземането на окончателно решение, може да отнеме седмица или повече.
Публикацията подготви Теодора Трайкова, стажант репортер в darik.bg
Още по темата
- Най-голямото пълнолуние за годината: „Ловджийска суперлуна“ озарява небето тази нощ
- Слънцето е достигнало своя максимум: Очакват ни повече магнитни бури и полярни сияния
- С новa надеждa за медали: Боряна Калейн, Карлос Насар и Магомед Рамазанов влизат в битка за отличията
- НАСА е възстановила контакт с хеликоптера си на Марс