В опит да подновят списъка на държавни длъжности, сред които президентът може да избира кой да назначи за служебен премиер, от ПП-ДБ внесоха промени в Закона за Сметната палата. С тях се регламентира, че зам.-председателите в институцията се назначават от парламента, без да е необходимо да са посочени от председателя ѝ

След промените в Конституцията държавният глава може да избира за служебен премиер само сред няколко висши държавни поста - председателя на парламента, омбудсмана, заместник-омбудсмана, управителя на БНБ и неговите подуправители, председателя на Сметната палата и заместниците му. Настоящият служебен премиер Димитър Главчев  бе председател на Сметната палата преди да застане начело на служебния кабинет. Сега неговите заместници в Сметната палата са възможни номинации да го наследят на премиерския пост, тъй като предстои процедура по назначаването на такъв след липсата на политическа подкрепа за съставяне на редовен парламент. 

ПП-ДБ аргументират законодателната промяна с това, че при дълъг мандат на служебен премиер, той не може да предложи на НС свои заместници

“В случаите, когато председателят на Сметната палата е избран за служебен министър-председател, той е във фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си по чл. 14 да предложи заместници на НС. В хипотезата на продължаваща политическа криза и дълги мандати на служебни правителства, това може да е пречка пред попълването на състава на Сметната палата”, пише в мотивите на ПП-ДБ.

Предстои да се разбере дали НС ще даде подкрепа за такава законова промяна. Засега председателят на парламента Рая Назараян отказа да е служебен премиер, а настоящият - Димитър Главчев, изрази готовност да продължи да министър-председател в служебното правителство.