Председателят на Народното събрание Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) отказа да поеме поста на премиер в служебния кабинет. Това стана ясно след срещата ѝ с президента Румен Радев в понеделник, на която тя се яви по негова покана, за да изрази готовността си да заеме държавния пост.
“Препотвърдих пред президента моята позиция, че ярки политически фигури няма да допринесат за добрият тон на партиите в една предизборна кампании”, заяви Назарян на излизане от президентството.
Тя уточни, че с президента Румен Радев са провели “съдържателен и дълъг разговор, включително и бъдещето на България”, като са се обединили около мнението, че трябва да се върне добрият диалог между партиите, за да върне избирателната активност и доверието на избирателите.
По-рано ИТН беше на “Дондуков” 2, за да върне неизпълнен третия мандат за съставяне на редовно правителство. Пред представителите на партията на Слави Трифонов президентът припомни, че след приетите поправки в Конституцията правомощията му по отношения на служебния кабинет са силно ограничени и възможността му за назначаване на премиер се свеждат до няколко висши държавни поста, сред които е и този на председателя на Народното събрание. Румен Радев уточни, че “домовата книга”, както този списък с възможни длъжности доби популярност, е обновен с Назарян, която е била единствената, с която все още не е разговарял за желанието ѝ да застане начело на служебен кабинет на прага на поредните парламентарни избори. Затова ще я покани на разговор още днес - в понеделник. Радев припомни, че всички останали потенциални номинации за служебен премиер, с които е водил разговори преди назначаването на настоящия кабинет “Главчев”, са отказали да заемат този пост.
Само преди дни обаче Назарян изрази позицията си по въпроса като заяви, че не би приела поста на служебен премиер.
Сега предстоят срещи на държавния глава с останалите в домовата книга. След промените в Конституцията той може да избира за служебен премиер само сред няколко висши държавни поста - председателя на парламента, омбудсмана, заместник-омбудсмана, управителя на БНБ и неговите подуправители, председателя на Сметната палата и заместниците му.
Подуправителят на БНБ Андрей Гюров (ПП-ДБ) бе сред потенциалните номинации за служебен премиер, но след отстраняването му от длъжност заради несъвместимост, той бе елиминиран като опция за президента. Според ПП-ДБ това е основната причина, за да бъде отстранен.