Оплакване, роптание, мрънкане, недоволство… плевел, който може да се зароди в душата ни и да я отрови. Тази тема от поредицата „да почистим градината на душата си“ избра пастор Живко Тончев в рубриката „Думи на надежда“.

„Видели ли се някога щастлив мърморко, или весел недоволник, или позитивен роптаещ? Това са антоними и нагледен пример, че няма как да си весел, ако непрекъснато откриваш причини да си недоволен и да се оплакваш. Всъщност, винаги можем да имаме причини за недоволство. По същия начин, винаги можем да открием за какво да бъдем благодарни и доволни“, коментира пастор Тончев.

Вършете всичко без роптание

Оплаквам се и духът ми отпада“ Псалми 77:3

Според пастор Тончев, често хората твърдят, че като се оплачат ще им олекне. Друга причина да го правят е да насочат вниманието или вината към друг.

„Ако се замислим, никой няма да дойде в живота ни за да го направи по-добър, ако ние не поемем тази отговорност за себе си. Оставяйки се само на недоволството, ще бъдем ограбени от радостта си. Нещо повече, то лишава ни от възможността, самите ние да сме отговора. В книгата „Изход“ на Библията има примери за множеството роптания на евреите при излизането им от робството в Египет.  И след всяко едно тяхно оплакване е написано, че Господ слушаше. Накрая им изпрати отровни змии… Явно дори на Него му омръзна от техните оплаквания, а какво остава за човека.

Недоволството не трови само нас, а и тези около нас, които ни слушат.

Ако имаме някакви оплаквания е по-добре да потърсим и предложим отговор на проблема. Ние самите да станем решението. Разбира се, може да има едно градивно неудовлетворение, които води до подобрение на ситуацията, но това става, чрез действия. В противен случай оплакването е само ограбващо нас и заобикалящите ни, усещане, което не води до нищо градивно“, казва още пастор Живко Тончев.

Той за пореден път припомни, колко по-ползотворна и ефективна е благодарността в нас и призова: „Нека от градината на душата ни да изкореним плевелите на недоволството и да посеем в нея семената на благодарността“.

Цялата тема, чуйте в звуковия файл: