В Деня на Археолога ви срещаме с археолога от Регионалния исторически музей в Русе д-р Димитър Чернаков. Това е негова професия от над 20 години, и макар че мечтата му първо е била да стане музикант, сега това е негово призвание и нещо, което истински обича. Години наред той ръководи разкопки или участва в такива, като разбира се, тръпката да намериш нещо ценно винаги я има, споделя Димитър Чернаков. Тази вечер той ще открие една интересна изложба на варненския музей „Откриване на Варненския некропол“. 

Историята на некропола, с най-старото злато в света, започва с обстоятелствата около откриването му. През м. октомври 1972 година в Западната промишлена зона на Варна случайно е открит некропол от късната каменномедна  епоха (4600 – 4350 г. пр. Хр.). Разкопките му се провеждат до 1991 г. Проучена е площ от 6 500 m2. Открити са 308 гроба, 12 колективни находки  и 110 единични предмета. Над половината от гробовете са унищожени в древността. 

От разнообразните и многобройни гробни дарове във Варненския некропол най-интригуващи за учените са златните предмети. Те са над 3 000 на брой и тежат общо над шест килограма. Открити са само в 62 гроба. Досега за V хил. пр. Хр. другаде не е известна подобна концентрация на изделия от злато. 

Чуйте още подробности за изложбата и за работата на археолозите от разговора с д-р Димитър Чернаков.