Шофьор пътува в зимно време в автомобил със стари летни гуми. Спира го катаджия и му препоръчва да смени гумите. Седмица по-късно същият шофьор минава. Отново го спират. Гумите не са сменени, но са купени нови джанти. След няколко дни покрай същото място минава шофьорът със същата кола и старите летни гуми. Този път той е купил луксозна тапицерия за седалките си. Преминава покрай катаджията, но не успява да спре. Катастрофира. Не е проблемът в колата. Гумите са за смяна!

Тази аналогия използва д-р Зияд Ел Масри в ефира на Дарик Югоизток за да опише картина, отразяваща политическият живот в България, опитите да се решат 30-годишни проблеми с поредни предложения за промени в законите и с увеличаване на присъди за да се угоди на хората. Посредствени решения за временна утеха и слаб резултат във времето. 

Според него протестите от началото на тази седмица с искане за справедливи присъди и в подкрепа на 18-годишното момиче от Стара Загора са един добър показател и надежда, че обществената съвест е будна и хората свободно могат да изразят гражданската си позиция.

„Липсата на законност, държавност, реформа, доведе до хаос в степен, в която гражданите сами да дадат присъдата. Нещо като в Америка преди 150 години. Но днес ние живеем в цивилизована държава. При други правила. С ясно определени закони. Не можем да изземем функцията на съдии, прокурори, политици. Те нали за това са там, за да могат да ни осигурят справедливост и спокойствие. Може много да ни се иска да решаваме въпросите с убийства, но това няма да има ефект. Тези млади хора са жертви на прехода и плодовете от него.

При всяко дете липсата на първите 7 години е от голямо значение и ние изгубихме много като нация в този тъмен преход от 90-те години на миналия век. Резултатите още по-ясно си личат сега“, коментира д-р Ел Масри.

По думите му, този ужасен случай може да бъде сложен до много други през последните няколко години – убийства, тежки катастрофи, жестоки побои – все с участие на млади хора до 30 години. „Тези деца са плод на прехода.  В края на 90-те години започна да се появява един феномен, голяма агресия срещу учителите и активно участие на родителите в училище. После тази агресия се пренесе в болниците. Три десетилетия по-късно можем да отчетем унищожено образование, здравеопазване и много зверства. Те са взаимно свързани. Населението ни намаля с два милиона, случаите на убийства по пътищата в страната скочиха стократно, въпреки магистралите. А Закона за движение по пътищата се променя по-често от пътната настилка в страната. Е, въпреки големите присъди, ефект липсва. За всичко това обвиняваме конкретни участници. Не виним политиците, прехода, а плодовете. Хващаме се за резултатите, а не за корена“, каза още той.

Д-р Зияд Ел Масри уточни, че не застава в защита на извършителя. Но обърна внимание на отношението на властта към гражданите и пасивната позиция, в която те застават в ситуация, в която се изискват не предложения за по-високи присъди, а анализ и предложения за промени, които да доведат до по-малко насилие в обществото. „Не е наша работа ние да съдим, но къде са тези, които трябва да решават проблемите в обществото? Те нямат право да бъдат на това шествие. Още повече да слагат квалификации на извършителя преди да е произнесена присъда. Това са законите. Но ги питам, тъй като много от тях са повече от 20 години в управлението. За това време, защо не смениха законите? Лошо е, когато политиците ни не говорят прилично. Те би трябвало да са за пример. Но не са. И младите хора днес ги следват. След премахването на смъртното наказание, в световен мащаб стана ясно, че крайните мерки не са решение. Ако този човек лежи в затвора и 10, и 14 години, нали все някога ще излезе. Това ще реши ли проблема? Отговорът е в изпитанията и начина на живот.  Не е отговорът в тежките наказания, за да се угоди на хората, ако това няма да доведе до желания резултат. Нужно е да се инвестира в образованието. Да се промени моралната перспектива, системата, режима на живот. С това ще дойдат положителните промени. Не със законите, а в хората да инвестираме. Няма смисъл като бутилка с газирано, когато ни разклатят всичко излиза като пяна и после нищо не остава. През 2007-а излязоха на улицата всички таксиметрови шофьори, правителството падна, а накрая се оказа, че е станала грешка. И да излизаме на няколко години, това не води до изход. Трябва да се огледаме, какво се случва край нас. Да се опитаме да видим общата картина. Темата на народа и на политиците е кой ще ни е националния празник, каква е конкретната присъда по този случай в Стара Загора… ами всички останали случаи и ситуации, за които не знаем днес, а жънем резултатите утре?!“, каза още Ел Масри.

Според него, докато цяла България мисли за националните празници и разпространява снимки на зверствата, а политиците ни използват градски жаргон и популистки фрази, цената на бензина и газта започна да спада, а в нашата страна цените не са мръднали надолу.

Д-р Зияд Ел Масри обърна внимание и на друга промяна, която пренарежда световната икономика, но остава извън темите на българските управници.

Коя е тя, чуйте в звуковия файл от целият разговор с д-р Зияд Ел Масри: