Анализ на Агенция „Митници“ за периода 2019-2021 г. установи избягване на заплащането на мита и ДДС в размер на 1 млн. лв. при вноса на електронни цигари за еднократна употреба. Това съобщава агенция „Митници“.

До неначислените данъци се стига след като голяма част от вноса на еднократни електронни цигари (т.нар. електронни наргилета, вейпове) е деклариран от вносителите с неправилен тарифен код, което води до начисляване на мито с по-нисък процент и съответно заплащане на по-малка стойност на мито и ДДС при внос.  

Констатациите са част от анализ, извършен от възстановената през юли 2021 г. дирекция „Последващ контрол“, която има за задача да извършва последващи оценки на търговски операции с оглед елементите на облагане. Като неправилно класирани са установени продукти на стойност 28 млн. лв.

Пластмасата в храните е отрова за целия организъм

Спрямо общия внос на е-цигари и течности еднократните електронни цигари представляват близо 50% от внесените стоки.

За тях са заплатени мита по ставка 3,7% в размер на около 1 млн. лева и ДДС при внос в размер на 5,8 млн. лева.  

Анализът обаче показва, че при вноса на еднократни електронни цигари трябва да се използва по-висока ставка за митото – 6,5%.

Така, въз основа на разликата от 2,8% между двете ставки, следва да бъдат начислени и досъбрани още над 746 000 лева от мита и 178 000 лева ДДС от внос или общо 977 000 лева данъци.  

По-ниският процент мито е свързан с посочването на неправилна тарифна позиция в митническите декларации. Според европейските митнически правила стоките се класират съгласно компонентата, която придава основния характер на продукта.

В случая с електронните цигари за еднократна употреба, това е течността за пушене, тъй като самото устройство не подлежи на повторно използване и на презареждане, а след изчерпване на батерията и течността се превръща в отпадък.

За разлика от тях, устройствата за многократна употреба се презареждат и допълват с течност, като могат да бъдат внасяни и предлагани за продажба отделно от течността за пушене.

Хванаха двама видинчани с 800 къса контрабандни цигари

Заключенията от анализа на дирекция „Последващ контрол“ показват, че еднократните електронни цигари следва да бъдат облагани с мито 6,5%, а не с 3,7% - с каквато ставка се облагат устройствата за многократна употреба.

Въпреки това голям брой от вносителите са декларирали еднократните електронни цигари в тарифната позиция с по-ниска ставка. 

Като пряк резултат от анализа са предприети конкретни действия в няколко насоки.

Териториалните дирекции са започнали проверки на икономически оператори по реда на последващия контрол.

Ще се проверяват митнически декларации, за които с анализа е установено неправилно тарифно класиране, с цел досъбиране на общо 977 000 лева неначислени мито и ДДС при внос на електронни цигари за еднократна употреба.

Най-голям брой проверки ще бъдат извършени в ТД Митница София поради големия брой пратки, пристигнали с въздушен транспорт.

Нараства и митническата стойност от малко над 7 млн. лева общо за предшестващите две години до близо 47 млн. лева  само за 2021 г.

Най-голям обем от продуктите пристигат от Китай, Хонконг и Великобритания.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук