Упреци, поискани оставки и изтъкнати проблеми. Това бяха основните акценти от изказванията на народните представители в кулоарите на парламента по повод фаталната катастрофа, в която загина малката Сияна. Още преди началото на пленарния ден от “Продължаваме промяната” (ПП) засегнаха темата и настояха за оставката на шефа на  Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) Йордан Вълчев. Формацията посочи, че още преди година е имало доклад за лошото състояние на пътя Телиш-Радомирци, на който 12-годишното момиче изгуби живота си, но АПИ не предприела никакви действия да ремонтира този път.

От ПП определиха корупцията като основна причина за лошото качество на пътищата у нас и категорично обявиха, че незаобиколим фактор в пътното строителство е човек, близък до лидера на “ДПС-Ново начало” Делян Пеевски. 

“Корупцията убива. Докато има хора като Иван Мирински, които се разхождат напред-назад и определят коя фирма коя поръчка да печели, въпреки че не е е част от нито една държавна институция - хората, които печелят тези поръчки, ще бъдат близките до Иван Мирински. Иван Мирински е бившият шеф на Водстрой - компания, свързана с Пеевски. Няма строителна фирма, която се занимава с големи инфраструктурни проекти, която да не знае кой е Иван Мирински”, каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.

Коалиционните им партньори от "Демократична България" също поискаха да се понесе отговорност, но не търсят спешен порядък.



"Всички, които са пряко отговорни, и тази отговорност се установи, трябва да си подаде оставката", каза Божидар Божанов. 

“1300 години България никога не се е славила с добри пътища”

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който многократно е акцентирал върху построените магистрали през мандатите си като премиер, заяви, че за “1300 години България никога не се е славила с добри пътища”. 

Експремиерът смята, че най-голямата причина за пътния травматизъм е несъобразената висока скорост и заяви - толсистемата може да дисциплинира водачите. Борисов не поиска оттеглянето на шефа на АПИ, защото смятал, че това решение трябва да се вземе от регионалния министър Иван Иванов.

Също така лидерът на първата политическа сила отхвърли слуховете, че ще се кандидатира за президент на изборите през 2026 г., 

“Мога да бъда само в изпълнителната власт”, отбеляза Бойко Борисов. 

Пеевски разкритикува колегите си 

Пеевски пък нападна колегите си депутати. Според санкционирания за корупция народен представител по глобания закон Магнитски “политиците злоупотребяват с една трагедия”. По думите му "човекът, който е брокер на всички пътища, е Андрей Цеков и неговото семейство". 

“Трябва да приключи разследването и да видим кой е виновен. Призовавам разследващите спешно да излязат и да кажат кой е виновен за тази трагедия и за всички трагедии. Ако разследващите установят вина, тогава може да има и политическа отговорност”, коментира Пеевски.

Съд и затвор за виновните!

А "Възраждане" стигнаха и по-далеч в настояванията си за това кой как да поеме отговорност за фаталните пътни инциденти.

"Трябва да има съд и затвор за всички, до премиера включитлено, за престъпно бездействие за тези лунни кратери по пътищата, които отнемат човешки животи, докато правителството си прави кризисен пиар", настоя Петър Петров.

От БСП пък не отговориха дали началникът на АПИ трябва да напусне поста си. Социалистите заявиха, че парламентът не е разследващ орган и за Народното събрание важна е законодателната дейност. Кирил Добрев посочи, че множеството изслушвания, които провеждат депутатите, пречат на приемането на важни закони за пътната безопасност и че част от тях ще бъдат разгледани извънредно.

Втори вот на недоверие - този път на тема корупция

От своя страна МЕЧ обяви, че внася втория вот на недоверие срещу кабинета “Желязков”. Темата му този път ще бъде корупция. Партията на Радостин Василев е получила потвърждение, че ще имат подкрепата на “Възраждане” и “Величие”. 

“През последните четири месеца и с гласувания бюджет, и с първите действия на правителството, свързани с разходването му, е ясно, че в това правителство има заложен тежък корупционен елемент“, коментира Василев.

Миналата седмица правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие. Той беше внесен от “Възраждане” и подкрепен от МЕЧ и “Величие”, а мотивът на вносителите бе провал във външната политика на кабинета.