Управляващата партия „Самоопределение“ на косовския премиер Албин Курти печели изборите в страната, сочат данните към момента след неделния вот. Първата политическа сила обаче няма да има достатъчно депутатски места, за да успее да управлява сама. По-рано Курти обяви, че ще продължи третия си мандат с формациите „Гуксо“ и „Алтернатива“, които ще влязат в ролята на коалиционни партньори.

„Самоопределение“ печели 41,3% от гласовете при 88% преброени бюлетини, сочат официалните резултати на избирателната комисия. Опозиционната Демократическа партия на Косово остана втора с 21,8%, а партията Демократична лига на Косово - със 17,8%.

„Всичко мина според процедурите, благодаря на полицията и на правоприлагащите органи като цяло. Ние сме първи и това е потвърждение за едно добро, проспериращо и демократично управление. Нашата коалиция ще състави третото правителство. То ще продължи работата... Народът победи, „Самоопределение“ победи. Ние сме печелившият субект, който ще състави следващото правителство. На всички е ясно, че тези, които се класираха на второ и трето място, ако се съберат заедно, няма да се справят толкова добре, колкото ние“, каза Курти, цитиран от БГНЕС.

Резултатът от изборите на „Самоопределение“ ще бъде по-нисък в сравнение с над 50%, които партията спечели през 2021 г. Ройтерс посочва, че и в следващия мандат Курти ще трябва да се фокусира върху северната част на страната, където живеят около 50 000 етнически сърби, много от които отказват да признаят независимостта на Косово от Сърбия, обявена през 2008 г. Това тревожи умерените среди, които се опасяват от връщане на етническото насилие, което беляза региона през последните години.

По време на предизборната кампания Курти заяви, че не иска да управлява в коалиция, но сега е изправен именно пред такъв вариант. Очаква се преговорите за съставяне на кабинет да стартират веднага.

Косово, в което мнозинството са етнически албанци, е най-новата държава в Европа и една от най-бедните. Тя получи независимост от Сърбия през 2008 г. с подкрепата на САЩ след 78-дневна бомбардировъчна кампания на НАТО срещу сръбските сили през 1999 г.

По време на предизборната кампания се проведоха дебати за корупцията, престъпността, здравеопазването и образованието, но на заден план остана ситуацията в северната част на страната, където действията на Курти за намаляване на автономията на етническите сърби разпалиха напрежението и я изолираха от Европейския съюз и Съединените щати.