Косовският министър-председател Албин Курти обвини западните държави в „отстъпчивост“ спрямо Сърбия, воден от пресилени според него опасения, че Белград ще се сближи с Москва.

В интервю за Ройтерс в Брюксел Курти заяви, че Европейският съюз не е успял да изиграе ролята на арбитър при изпълнението на споразумението, постигнато с посредничеството на ЕС, за нормализиране на отношенията между бившите военни врагове на Балканите.

След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Сърбия се опитва да намери баланс между традиционно тесните връзки с Москва и отношенията си със Запада, който е основен източник на инвестиции.

Дарик

Тя не се присъедини към западните санкции срещу Русия, но осъди инвазията. Представители на ЕС и САЩ хвърлят върху Курти голяма част от вината за неуспеха да се постигне напредък по споразумението между Сърбия и Косово, сключено през март миналата година в Охрид, Северна Македония.

Курти отхвърля тези твърдения като преди ден коментира, че Западът не е посочил сръбските нарушения на споразумението.

„Искам Брюксел да играе ролята на съдия, който да сигнализира винаги, когато има нарушение на споразумението“, каза Курти.
„Това, което видяхме през тези две години, е, че когато Белград нарушаваше споразумението, Брюксел не действаше“, добави той.
„Умиротворяването на Сърбия в продължение на две години и половина, откакто започна руската агресия в Украйна, не се отплаща. И някой трябва да каже: „Спрете с това“, каза премиерът на Косово.

Миналата година ЕС наложи ограничения върху икономическата помощ и срещите на високо равнище с правителството на Курти, считайки го за отговорен за разрастването на насилието в северната част на Косово, където мнозинството е сръбско.

Официални представители на ЕС и САЩ също така критикуваха Курти, че не е създал Асоциация на общините с преобладаващо сръбско население, която да им осигури известна степен на самоуправление.
Сърбия настоява, че асоциацията трябва да бъде създадена преди други стъпки за нормализиране на отношенията и обвини Курти, че блокира напредъка в подкрепяния от ЕС диалог.