ЕС работи по алтернативни начини за въвеждане на глобална ставка на корпоративния данък от 15% въпреки съпротивата на Унгария, увери френският министър на финансите Бруно Льо Мер пред журналисти в четвъртък, предаде БГНЕС.
Унгария блокира приемането от ЕС на глобален минимален данък
"Минималното данъчно облагане ще бъде въведено през следващите месеци без или със съдействието на Унгария", заяви Льо Мер пред група репортери в Париж.
Той работи с еврокомисаря по икономиката Паоло Джентилони "по алтернативни решения, които биха позволили на страните, които желаят, да приемат европейския текст... без Унгария", добави той.
Лагард: Ще направя всичко необходимо, за да се преборим с инфлацията
Париж и Брюксел обмислят т.нар. механизъм за "засилено сътрудничество", който би позволил на страните членки, които подкрепят мярката, да постигнат напредък, без да се налага да постигат единодушие, което обикновено се изисква за текстове относно фискалната политика, заяви служител на френското министерство на икономиката.
За да функционира тази процедура, е необходимо минимум девет държави да постигнат съгласие по правния текст. След това страните могат да решат да се откажат от законодателната инициатива, ако желаят.
Експерт пред Дарик: Хипотезата за продоволствена криза е пресилена
Директивата за минималния данък беше един от основните приоритети на ротационното председателство на Франция на Съвета на ЕС. Париж я включи в дневния ред на министрите още на първото си заседание през януари, но не успя да постигне консенсус, тъй като Унгария наложи вето върху текста на последното заседание на Съвета под парижкото председателство по-рано този месец.
"Никога няма да се откажа от това досие", заяви Льо Мер. "Всички знаят", че противопоставянето на Будапеща "няма абсолютно нищо общо" със същността на предложението, отбеляза той. "Европа не трябва и не може повече да бъде заложник на лошата воля на някои членове".
Директивата е един от двата стълба на глобалната реформа, която Организацията за икономическо сътрудничество и развитие се опитва да прокара, след като миналата година сключи споразумение с държавите членки. Тя има за цел да предотврати надпреварата към дъното в международното корпоративно данъчно облагане и да гарантира, че най-големите компании в света, включително цифровите гиганти, плащат данък върху печалбите си в световен мащаб.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм