Украйна се противопоставя на намерението Канада да предаде турбина на руския държавен концерн „Газпром“ за доставки на природен газ за Германия, тъй като това би било в противоречие със санкциите срещу Русия, заяви източник от украинското министерство на енергетиката пред Ройтерс, предава БГНЕС.
Всички погледи към „Северен поток“: Цените се удвоиха за месец
„Газпром“ намали миналия месец капацитета на газопровода „Северен поток 1“ до едва 40% от обичайните нива, като се позова на забавеното връщане на оборудване, което се обслужва от германската компания „Siemens Energy“ в Канада.
"Санкциите забраняват прехвърлянето на каквото и да е оборудване, свързано с газ", заяви източникът от енергийното министерство.
Германия се опасява от пълно спиране на доставките на газ от Русия
"Ако, не дай си Боже, това решение бъде одобрено, ние несъмнено ще се обърнем към нашите европейски колеги, че техният подход трябва да бъде преразгледан. Защото ако държавите не спазват решенията, които са приели относно санкциите, как можем да говорим за солидарност?"
Канадското министерство на природните ресурси не отговори на молбата за коментар. Министерствата на икономиката и на външните работи на Германия не бяха открити веднага за коментар, посочва агенцията.
Високопоставен източник от Министерството на енергетиката заяви пред Ройтерс, че Украйна разполага с информация, че Канада се готви да предаде турбината.
Германия принудена да заложи на въглищата
Решението за връщане на турбината вече е взето, заяви запознат с въпроса източник, като добави, че Канада и Германия не искат турбината да бъде повод за Русия да прекрати доставките на газ, преминаващи по газопровода "Северен поток 1".
Украинският министър на енергетиката Герман Галушченко през юни е лобирал пред Канада да не връща турбината на руския газов гигант, става ясно от писмо, с чието съдържание се е запознала Ройтерс.
В писмото си министърът твърди, че Русия все още разполага с повече от достатъчен капацитет по транзитните си маршрути, за да поддържа доставките и без турбината, разположена в Канада.
"Има седем турбини, тази е само една от тях, а тези, които работят сега, са достатъчни за пълния капацитет", заяви източникът от енергийното министерство.
Украйна обвинява Москва, че използва доставките на природен газ като оръжие за оказване на натиск върху европейските съюзници на Киев, за да намалят подкрепата си за Украйна, която отблъсква руската инвазия от 24 февруари.
Голямата украинска общност в Канада също лобира пред правителството на премиера Джъстин Трюдо да не връща турбината на Русия.
Киев многократно е призовавал за налагането на повече санкции.
"Ако канадците вземат решение да предадат турбината, независимо дали на "Газпром" или на Германия, за да я предадат по-нататък ... Това ще бъде прецедент, при който две държави от Г-7 заобикалят санкциите, наложени на Русия", заяви източник от енергийното министерство.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм