Украйна и Русия се обвиняват взаимно след пожара, избухнал в гигантската атомна електроцентрала Запорожка в неделя, предаде ББС.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че руските сили са предизвикали пожар в завода, който е окупиран от силите на Москва вече повече от две години. Установеният от Кремъл губернатор на Запорожие обяви, че украинският обстрел е причинил огнените пламъци.
Според адрения надзорен орган на ООН "не се съобщава за въздействие" върху ядрената безопасност.
До инцидента се стигна, след като украинските войски напреднаха до 30 км в Русия, в най-дълбокото и най-значително нахлуване, откакто Москва започна пълномащабното си нахлуване през февруари 2022 г.
В неделя Евгений Балицки, назначеният от Кремъл губернатор на Запорожие, каза, че е избухнал пожар в охладителните кули на електроцентралата.
Той обвини украинския обстрел, но поиска "спокойствие", добавяйки, че не е имало пик на радиация около централата.
Украинският президент също потвърди, че няма радиационно замърсяване или опасност от изтичане на ядрена енергия, но обвини Русия, че целенасочено е запалила огъня в опит да "изнудва" Киев.
В ранните часове на понеделник Владимир Рогов, друг служител, назначен от Кремъл, съобщи, че пожарът е „напълно потушен“ в публикация в Telegram.
Атомната електроцентрала е под контрола на руските войски и длъжностни лица от 2022 г. Тя не е произвеждала електроенергия повече от две години и всичките шест реактора са в режим на студено спиране от април.
В изявление, публикувано на X, ядреният наблюдател на ООН Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) каза, че нейните експерти са били свидетели на "силен тъмен дим", идващ от централата след "многобройни експлозии".
В поста се съобщава, че заводът е докладвал за "предполагаема атака с дрон" срещу една от охладителните кули на обекта.
„Не е докладвано въздействие върху ядрената безопасност“, добави МААЕ.
В по-късно изявление от МААЕ заявиха, че е поискала "незабавен достъп до охладителната кула за оценка на щетите".
Пожарът идва само ден, след като президентът Зеленски призна за първи път, че неговите военни провеждат трансгранична офанзива в руския западен регион Курск.
Във вечерното си видеообръщение в събота Зеленски каза, че украинската армия тласка войната към „територията на агресора“.
Високопоставен украински служител заяви пред агенция АФП, че хиляди войници са участвали в операцията, много повече, отколкото първоначално беше съобщено от руската гранична охрана.
Киев предприе изненадващата си атака във вторник, бързо напредвайки с повече от 30 километра (19 мили) във вътрешността на Русия - най-дълбокият набег, откакто Москва започна пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г.
Русия досега се бореше да спре украинското настъпление, като повече от 76 000 души бяха евакуирани от района на Курск, където местните власти обявиха извънредно положение.
Спешни влакове от Курск до Москва също са организирани от руския железопътен оператор за онези, които искат да избягат, предаде ББС.
Боевете изглежда продължават през уикенда, като губернаторът на Курск Алексей Смирнов каза рано в неделя, че има ранени хора при "коварна" украинска атака.
По-рано тази седмица руският президент Владимир Путин заяви, че офанзивата е "голяма провокация".
Още по темата
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)