Учени от авторитетен японски институт съобщиха, че са отгледали мишка чрез създаването на яйцеклетки от клетките на мъже, информира "Дневник". Създаването на бозайник от двама биологични бащи може да доведе до радикално нови методи за лекуване на безплодие при хората, както и към съвършено различен начин за размножаване, коментира лондонският в. "Гардиън".

Учени отгледаха в лаборатория човешки мозък и го имлантираха на плъхове

"Това е първият случай на създаване на жизнени яйцеклетки на бозайник от мъжки клетки", заяви Кацухико Хаяши при представянето на резултатите пред приключилата днес в британската столица Трета международна среща за редактиране на човешкия геном. Той ръководи работата в Университета Кюшю в Япония и е световно известен лидер в сферата на отгледани в лабораторна среда яйцеклетки и семенна течност.

Хаяши прогнозира, че би трябвало да е техническо възможно в рамките на 10 години създаването на жизнена и пълноценна човешка яйцеклетка от клетка, взета от кожата на човек. Но негови колеги са посрещнали скептично това допускане, най-малкото защото тепърва трябва да се види дали методът може да се пренесе при хората, както и защото досега лабораторно не е отглеждана човешка яйцеклетка, а и тя се развива доста по-продължително време.

Китай успешно клонира три супер крави

"Само от гледна точка на технологията тя ще е възможна при хората дори след само 10 години", казал Хаяши. Той допълнил, че лично той би подкрепил употребата ѝ в клинична среда за това двама мъже да могат да имат бебе, ако се докаже, че тя е безопасна. "Не знам дали ще може да се използва за размножаване, това е въпрос не на научна програма, а въпрос за обществото."

Учени и преди са създавали мишка, която, технически погледнато, има двама бащи. За целта се преминава през верига от сложни стъпки, включващи и генетично инженерство. Но сега за пръв път от мъжки клетки е получена годна за оплождане яйцеклетка, което е значителен напредък.

Учените подмладиха мишки. Могат ли да направят същото с хората?

Хаяши работи по това технологията да може да се използва и при хора, което евентуално би помогнало за справяне с особено тежки форми на безплодие. Такава е например Синдромът на Търнър, посочен от японеца като основен мотив за разработката. При този синдром частично или напълно липсва едната от двойките Х хромозоми.

Описан накратко, методът прилага сложни стъпки за трансформирането на мъжки кожни клетки (с Х и Y хромозоми) в яйцеклетка с ХХ хромозоми, като Y хромозомата се "изтрива" и заменя с Х, взета от друга клетка. "Най-големият номер тук е удвояването на Х хромозоата. Наистина опитахме да създадем система за дупликация на Х хромозома", казва Хаяши.

Учени разработват лекарство, с което можем да живеем 200 години

Накрая клетките били отгледани в специална система, имитираща условията в утробата на мишка. След оплождането ѝ с нормална сперма, учените получили около 600 ембриона, които поставили в сурогатна майка и получили седем мишлета.

Ефективността е около 1% по-ниска от тази при нормално получени яйцеклетки, където около 5% от ембрионите достигат до раждане на жив организъм. Мишлетата изглеждали здрави, с нормална продължителност на живота и са създали поколение, след като се достигнали ниво на плодовитост.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм