Около 2300 души са починали от горещини в 12 европейски града по време на тежката гореща вълна, която приключи миналата седмица, сочи научен анализ, публикуван в сряда и цитиран от Ройтерс.

Проучването е проведено през 10-те дни, приключващи на 2 юли, през които голяма част от Западна Европа беше засегната от екстремни горещини, като температурите надхвърлиха 40 градуса по Целзий в Испания, а във Франция избухнаха горски пожари.

Според проучването, проведено от учени от Imperial College в Лондон и Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, от общо 2300 души, починали през този период, 1500 са свързани с изменението на климата, което е направило горещата вълна по-тежка.

„Изменението на климата е направило горещините значително по-големи, отколкото биха били, което от своя страна ги прави много по-опасни“, казва д-р Бен Кларк, изследовател от Имперския колеж в Лондон.

Проучването обхваща 12 града, сред които Барселона, Мадрид, Лондон и Милано, в които според изследователите изменението на климата е довело до повишаване на температурите на горещите вълни с до 4 градуса по Целзий.

Изследователите са използвали утвърдени епидемиологични модели и исторически данни за смъртността, за да оценят броя на смъртните случаи, които отразяват смъртните случаи, при които топлината е била основната причина за смъртността, включително ако излагането на топлина е влошило вече съществуващи здравословни състояния.

Учените заявяват, че са използвали рецензирани методи за бързо изготвяне на приблизителната оценка на броя на смъртните случаи, тъй като повечето смъртни случаи, свързани с горещината, не се отчитат официално, а някои правителства не публикуват тези данни.

Миналият месец е бил третият най-горещ юни на планетата, след този през 2024 г. и 2023 г., съобщи службата на ЕС за климатични промени „Коперник“ в месечен бюлетин в сряда. Западна Европа преживя най-топлия си юни в историята, като голяма част от региона преживя „много силен топлинен стрес“ - определян от условия, които се усещат като температура от 38 градуса по Целзий или повече, заяви Коперник.

„В условията на затоплящ се свят горещите вълни вероятно ще стават все по-чести, по-интензивни и ще засягат все повече хора в Европа“, казва Саманта Бърджис, стратегически ръководител на Коперник по въпросите на климата.

Изследователи от европейски здравни институти съобщават през 2023 г., че според ново проучване през 2022 г. в Европа може да са загинали цели 61 000 души в горещините, което предполага, че усилията на държавите за подготовка за горещините не са достатъчни.