Учен: Вирусът ще изчезне, когато мнозинството премине през него - останалото е отлагане
В момента не се наблюдава втори пик на коронавируса, а нормално развитие на заразата, каза в ефира на Дарик доц. Андрей Чорбанов, ръководител на департамент "Имунология" в Института по микробиология при БАН.
Увеличаването на броя заболели е очаквано след първоначалните ограничителни мерки, допълни ученият. И уточни, че в момента мерките са насочени към запазване на здравната система, на коeто всички ние ставаме заложници.
По думите на доц. Чорбанов вирусът ще изчезне едва когато мнозинството премине през него - всичко останало е просто отлагане. Ако един човек не се е срещнал с Ковид-19 през април, ще се срещне с него през август, допълни той в интервю за предаването на Дарик "Реактивно".
Това е най-логичното нещо, което можеше да се случи – при положение, че имаше ограничения в самото начало на заболяването и е нормално след отварянето на комуникациите да продължи нормалното развитие на вируса и бройката на заразените да се увеличи много повече. Така че не може да се говори за втори пик, просто ние първи пик никога не сме имали, коментира доц. Андрей Чорбанов, според когото сега катерим някакво било на заболеваемостта.
По думите му в последно време реакцията на доста медицински кръгове залага на това, че би трябвало здравната система да бъде запазена. „А всъщност става така че обществото като цяло става заложник на здравната система. Всяко едно ограничаване – било в пътувания, било с маските, се прави с цел да се запази здравната система“, коментира още ученият.
„Нека да не звучи вулгарно, но ясно се знаят рисковите групи и тези, които могат да пострадат и да се разболеят сериозно. Но става така че здравите хора трябва да се чувстват виновни за това, че те сами не би трябвало да се страхуват и притесняват от вирус, който не представлява опасност за здрав човек“, отбеляза още доц. Чорбанов.
Той обаче посочи, че по-младите хора трябва да се стремят да пазят рисковите и уязвими групи. „Би трябвало да се намери механизъм и начин това да стане по един интелигентен начин, да разделим тези рискови групи докато в най-голяма степен здравите не бъдат изцяло положителни по този вирус“, каза ученият.
В противен случай – затагянето на мерките и ограничаването на контактите, ще доведе до свиване на броя на заразените, но в никакъв случай няма да доведе до изчезване на вируса, категоричен е доц. Андрей Чорбанов. Така според него при следващото отваряне – юли, август, септември, отново ще имаме повишаване, като това ще продължи докато вирусът не се срещне с цялото население.
Защото, напомни ученият, това не е сезонен вирус. „Ние няма как да се самоограничим - въвеждайки по-строги мерки, ние просто отлагаме всичко във времето и пространството“, подчерта той.
Чуйте още в разговора с доц. Андрей Чорбанов в предаването на Дарик "Реактивно".