В Кюстендил на пл. „Велбъжд“, се проведе организираният от кмета на община Кюстендил  турнир по „Боча“.

Играта БОЧА - параолимпийски спорт, адаптиран за хора с увреждания, навлезе на територията на Община Кюстендил през 2011 година  в изпълнение на проект на Община Кюстендил и град Познан, Полша.

Вече дванадесет години тя е неразделна част от рехабилитационните програми в социалните услуги. Това е спорт с много възможности за реализиране на спортна надпревара.

Спортта „Боча“ с лека  обучаемост - играе се от 1 до 101 години, но в състезанията винаги побеждава добре подготвения.

Миналата година през месец май, Община Кюстендил бе домакин на междуградски турнир „Боча“ между градовете Благоевград, Ловеч, Сандански и Кюстендил. 

На турнира присъстваха Радмила Рангелова – вам. кмет „Социални услуги, програми и проекти“, Силвия Янакиева – Управител на КСУ – Кюстендил,  , Силвия Димитрова – Ръководител на Защитено жилище за лица с психични разстройства, Ива Зарева – Ръководител на Център за услуги за ранно детско развитие Ивайло Йовев – Ръководител на ЦНСТ за лица с умствена изостаналост в с. Вратца, експерти и потребители от различните социални услуги, деца и техните учители от ДГ „Слънце“и ДГ „Славейче“, граждани и гости на град Кюстендил.

Водещ на състезанията по „Боча“ бе  Деница Атова и те се проведоха в три категории: за деца, за младежи и за пораснали.

Доброволци  от „Център за услуги Хъб 1 и мобилните Хъб 2 и Хъб 3“ с Ръководител Благовеста Димова съдействаха за провеждането на турнира и подпомагаха съдиите  - Веска Миланова, Мирослава Таскова и Анелия Милошова.

След оспорвана битка, кметът на община Кюстендил - Петър Паунов, награди победителите, както следва:

Категория "Пораснали":  

 Първо място - купа и златни медали - Отборът на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – ул. "Даскал Димитри" - Божил, Юлия, Лиляна, Емилия с треньор Милица Якимова.

 Второ място - сребърни медали - Отборът на Дом за пълнолетни лица с физически увреждания „Ильо войвода" -  Светла, Симеон, Руска, Василка с треньор Нина Димитрова.

Категория "Младежи"

 Първо място  - купа и златни медали - Отборът на Център за обществена подкрепа "Изток" - Патрисия, Фабиана, Искрен с  треньор Даниела Стоянова.

Второ място - сребърни медали - Отборът на Дом за пълнолетни лица с физически увреждания „Ильо войвода"- Благой, Надежда, Иван Соколов, Иван Иванов с  треньор Нина Димитрова.

Трето място - бронзови медали – Отборът "Заедно можем" на Комплекс за социални услуги  -  Николай, Пламен, Ивайло, Мария с треньор Елизабет Стоянова.

Категория "Деца"

 Първо място - купа и златни медали - Детска градина "Славейче" с треньор Соня Сотирова.

Второ място - сребърни медали - Детска градина "Слънце" с треньор Маргарита Цекина.