На протест излизат в неделя жителите на село Труд. Те ще се съберат в 13:00 часа пред чешма "Гергана", срещу местния пазар, за да изразят недоволството си от липсата на адекватен обществен транспорт до Пловдив. Вече повече от две години над 4000 жители и 2500 служители на местни фирми са принудени да се справят с нередовен и ненадежден транспорт, който затруднява ежедневните им придвижвания до работните места и до съседните населени места.

Протестът, организиран основно от гражданите на Труд, е подкрепен и от местния бизнес, който също изпитва сериозни затруднения заради транспортната изолация на населеното място.

Основното искане на протестиращите е възстановяването на редовна автобусна линия №1 до и от селото. В момента жителите са зависими от маршрутка №5, която често не спазва разписанието, пренатоварена е и предлага неудобни условия за пътуване.

Според местните, още през ноември 2022 г. е внесена подписка с 1420 подписа до областния управител, община Марица и община Пловдив с искане за възстановяване на удобен и редовен автобусен транспорт. Въпреки това, до момента няма становище или конкретни действия от страна на институциите, а проблемът продължава да се прехвърля между различни органи.

Ситуацията принуждава все повече хора да обмислят алтернативни решения, включително и обсъждане на възможността за референдум за отделяне на село Труд като самостоятелна община. Основните аргументи за това са не само транспортните проблеми, но и дългогодишното пренебрегване на нуждите на жителите и бизнеса от страна на общинските власти.

"Децата ни не могат да стигнат навреме до училище, служителите закъсняват за работа, а бизнеса страда заради липсата на транспортни връзки", споделят организаторите на протеста.

Жителите на Труд и бизнеса в района настояват за спешни мерки. Според тях,  предложените алтернативи като използване на влакове и междуградски автобуси са неефективни. Влаковете, пристигащи на гара Филипово, са с неудобно разписание за учениците и работещите, а междуградските автобуси от Хисаря и Калояново са често препълнени и дори не спират в Труд, обясняват още хората.