Над 50 предавания влизат в радио архива на рубриката „Старият Бургас“ по Дари, на историографа, писател и художник – Митко Иванов.
На 26 март дигиталната поредица, излъчвана в ефира на Дарик радио за Югоизточна България и в сайта Дарик.бг навърши три години.
През този период Митко Иванов сподели с любопитни подробности сведения за бившите гробища на града на мястото, на които днес има училища и университети. Началото беше дадено с поредица за митовете около историята на Бургас, както и данните за неговото съществуване като пристанище още от ХVI век. Не бяха пропуснати първите образовани дами и просветителки, нито историята около различните етно-религиозни общности, които поставят в града сред уникалните малки, но космополитни градове в Европа.
„За мен вълнуваща беше темата, която успяхме да изведем, благодарение на Агоп Орманджиян, който е свързан с нашето издание „Историята на Бургас“. А именно кога и къде за първи път е бил официално честван Деня на славянската писменост в страната. Друга, с която съм емоционално обвързан е рубриката, посветена на XVII век. Бургазлии традиционно коментират, че тогава на това място не е имало нищо. Разрастването на града през третата четвърт на 18 век или в епохата на Паисий. Забавни ми бяха темите и за първите морски бани и първата бургаска бира, както и концентрацията на шест различни етно-религиозни общности на територията на една много малка площ от централна градска част. Може да има твърдения, че и в Ерусалим, и в Пловдив, и в София е по същия начин. Но съм убеден, че толкова много не са концентрирани в толкова тесен периметър“, коментира авторът ан рубриката Митко Иванов.
Какво премина и какво предстои да бъде поставено пред микрофона и за читателите още, чуйте в звуковия файл от него: